CE HANDBAL FEMININ 2014: ROMANIA a invins POLONIA cu scorul de 24-19

Handbal

Nationala de handbal feminin a ROMANIEI a invins miercuri, la Debrecen, reprezentantiva POLONIEI, cu scorul de 24-19 (11-9), in ultimul meci din grupa principala I a competitiei.

Aflata in lupta pentru a juca meciul de clasare finala pe locurile 5-6, ROMANIA a deschis scorul prin Neagu, in primul minut de joc, iar Bradeanu a marit avantajul la urmatorul atac, 2-0. Dupa inca cinci minute, tabela arata 5-0 in favoarea tricolorelor, POLONIA luand si un time-out intre timp. La mijlocul reprizei, ROMANIA pastra avantajul, 6-3, in timp ce Paula Ungureanu s-a remarcat in poarta cu interventii spectaculoase. Pana la pauza, echipa ROMANIEI a continuat la “timona”, 9-5 (min. 22) si 10-7 (min. 26), pentru ca dupa 30 de minute, tabela sa arate 11-9.

La reluare, POLONIA a fost cea care a dat startul, desi se afla in inferioritate numerica, reusind sa egaleze si sa preia conducerea in doar cateva minute, 12-11 (min. 35). Tricolorele s-au revansat in doar patru minute, 14-12, mentinand avantajul si in continuare, 17-14 (min. 45) si 20-15 (min. 50). Cu sase minute inainte de final, POLONIA a redus la 17-20, dar tricolorele au reusit sa managerieze avantajul in ultimele minute ale partidei, 22-18 (min. 57), obtinand victoria, cu scorul de 24-19.

Portarul Paula Ungureanu a avut din nou o evolutie foarte buna, cu 51 la suta procentaj de reusite.

Marcatoare:

POLONIA – Siodmiak 3 goluri, Kocela 3, Kudlacz 3, Kulwinska 3, Byzdra 3, Zalewska 2, Niedzwiedz 1, Gega 1;

ROMANIA – Neagu 9 goluri, Perianu 4, Ardean-Elisei 3, Bradeanu 2, Chintoan 2, Chiper 2, Pirvut 1, Bondar 1.

Ca urmare, ROMANIA acumuleaza cinci puncte in clasament si asteapta celelalte rezultate ale zilei pentru a-si cunoaste pozitia finala in grupa I.

Miercuri mai sunt programate in grupa principala I meciurile dintre Spania-Danemarca si Ungaria-Norvegia, rezultatele urmand a stabili configuratia finala a clasamentului, dar si a doua echipa calificata in semifinale, dupa Norvegia, precum si cea care va juca pentru locurile 5-6, cu formatia clasata pe locul 3 in grupa II.

De asemenea, in grupa II au loc, tot miercuri, ultimele partide, intre Suedia-Muntenegru, Germania-Slovacia si Olanda-Franta, rezultatele urmand a stabili ierarhia finala.

Semifinalele si meciul pentru clasarea finala pe locurile 5-6 vor avea loc vineri, iar duminica sunt programate finalele pentru medalii.

La editia din 2012, nationala ROMANIEI a ocupat locul zece, ultima medalie obtinuta fiind la editia din 2010 – bronz. Turneul final al CE din 2016 va avea loc in Suedia, intre 4-18 decembrie.

Detinatoarea titlului european este Muntenegru.