CE Handbal feminin. România a debutat cu dreptul și a învins Cehia cu scorul de 31-28

CE handbal feminin. Fetele lui Ambros Martin au debutat, sâmbătă, cu dreptul la Campionatul European de handbal feminin (31-28 cu Cehia), iar acum urmează duelul cu Germania (victorie surprinzătoare cu Norvegia).

Jocul României a strălucit în mare parte a meciului cu Cehia, în minutul 37 tricolorele conducând cu 22-13. De aici, lucrurile s-au schimbat, fetele noastre s-au relaxat, au urmat erori mari, iar adversarele au profitat fază cu fază și au înscris de 13 ori până la final. S-a ajuns până la momentul în care Cehia s-a apropiat până la două goluri (30-28 cu doar un minut și jumătate înainte de finalul partidei), însă până la urmă Cristina Neagu, Crina Pintea și compania au obținut o victorie importantă (31-28).

Eliza Buceschi a fost votată jucătoarea partidei. După cele opt goluri marcate contra Cehiei, Cristina Neagu a urcat pe locul doi în ierarhia marcatoarelor de la CE de handbal feminin, cu 201 reușite. Pe prima poziție se menține (încă) Ágnes Farkas (Ungaria, cu 205 goluri).

Norvegia, România, Germania, Cehia / meciurile se dispută la Brest

Primele trei clasate din cele patru grupe se vor califica în Grupele Principale. Cele două Grupe Principale (de câte șase echipe) vor fi formate astfel: prima din grupele A și B, a doua din grupele C și D. Primele două clasate vor obține calificarea în semifinale (se va juca încrucișat – locul 1 dintr-o grupă cu locul doi din cealaltă grupă).

Ce a făcut România de-a lungul timpului în istoria participărilor la Campionatul European

2016 – Țara Gazdă: Suedia – România, locul 5

Cristina Neagu a făcut parte la CE de acum doi ani de zile din echipa ideală a competiției. De asemenea, jucătoarea noastră s-a aflat pe locul trei în clasamentul marcatoarelor, cu 46 de reușite (după Stine Jorgensen – 47 și Nora Mork – 53).