CE handbal feminin. România s-a chinuit cu Spania, scor 27-25, şi tricolorele sunt la un punct de semifinale

România s-a impus, marti seara, cu scorul de 27 – 25 în fata Spaniei şi se afla la un punct de prezenţa în semifinale. Am început greu, dar ne-am trezit şi am reuşit să revenim pe tabelă. În minutul 42, România a trecut pentru prima oară în avantaj. Un egal cu Ungaria ne trimite în semifinale.

După un început dezastruos, în care jocul de atac nu a mers și apărarea a fost ușor de depășit, “tricolorele” păreau să retrăiască repriza secundă din partida cu Olanda.

Deja eliminată, Spania a practicat un joc foarte arțăgos, s-a apărat bine pe linia de 9 metri, a contraatacat excelent, însă nu a putut rezista în fața experienței Cristinei Neagu, care împreună cu Pintea și Dedu (un nou joc excelent în poartă) a adus victoria României, scor 27-25.

Jucătoarele antrenate de Martin Ambros s-au apropiat la un singur punct de calificarea în semifinalele Campionatului European de handbal feminin din Franța, jocul împotriva Ungariei urmând să fie decisiv.

România: Dedu, Dumanska – portari; Ardean Elisei, Florică, Neagu, Perianu, Polocoşer, Buceschi, Laslo, Dragut, Geiger, Udriştioiu, Chiper, Pintea, Raţiu, Băcăoanu. Antrenor: Ambros Martin

Spania: Navarro, Castellanos Soanez – portari; Berenguer, Ardeius Martin, Cesareo Romero, Garcia Avila, Abaurrea, Ortega, Lopez Jimenez, Fraga, Martinez, Rodriguez, Serrador, Gil de la Vega, Monserrat, Gonzalez Alvarez. Antrenor: Carlos Viver

Arbitri: Ana Vranes şi Marlis Wenninger (Austria).

Crina Pintea a fost desemnată jucătoarea partidei. Ea a avut un procentaj de 75% al aruncărilor transformate în gol (6 reușite).