Ceahlaul – Steaua, 0 – 2, LIVE TEXT MONDO NEWS. Pe urmele Astrei!

Final de meci. Steaua se impune cu 2-0 la Piatra Neamt si ramane la 6 puncte distanta de liderul Astra. Pe 18 decembrie, trupa antrenata de Laurentiu Reghecamp merge la Giurgiu, pentru a juca derby-ul cu Astra!

min 90: Partida este prelungita cu 3 minute

min 89: Chipciu faulteaza in atac, in incercarea de a scapa singur cu portarul

min 88: Tanarul Popadiuc scapa pe contraatac, insa sutul sau este blocat de Popa

min 85: Ocazie uriasa Steaua! Popa trage tare din interiorul careului, insa mingea loveste bara si apoi mingea iese afara!

min 85: Nemtenii vor, dar nu pot sa atace

min 82: Nemtenii au lovitura libera de la 25 de metri, lateral stanga. Din pacate, pentru gazde centrarea in careu nu aduce pericol la poarta lui Tatarusanu

min 77: Ultima schimbare la Steaua: iese Stanciu, intra Chipciu

min 76: Tanase, o noua cursa pe stanga. Stelistul patrunde in careu, dar trage slab

min 75: Bourceanu trage de la distanta, mult pe langa poarta

min 73: Aflat in careul mare, Golubovici trage frumos din intoarcere, departe insa de poarta

min 69: Incercare de atac a Ceahlaului. Pase frumoase, finalizare fara efect. Gheorghiu ajunge tarziu la minge si nu mai reuseste sa centreze din banda stanga

min 67: Muta si Reghe, fortat de imprejurari: iese Pintilii, accidentat, intra Varela

min 66: Dubla schimbare la Ceahlaul: ies Chitosca si Achim, intra Onciu si Garcia Lopez

min 65: Ritmul e bun, intensitatea atacurilor, insa a scazut!

min 62: De minute bune, gazdele nu au trecut de centrul terenului!

min 59: Ocazie mare Steaua! Centrare Bourceanu, deviere Szukala, mingea ajunge la Piovaccari care cu ristul o da pe langa poarta din cativa metri!

min 57: Posesie covarsitoare pentru Steaua in aceasta repriza. Baietii lui Reghecampf initiaza atac dupa atac! Nemtenii par obositi

min 56: Prepelita, faultat tare de Constantinescu. Noul intrat pe teren isi revine repede

min 55: Steaua domina mijlocul terenului.

min 52: Tanase reuseste o noua cursa superba pe stanga. Decarul Stelei dribleaza tot in calea sa, insa e blocat de Jovici!

min 51: Chitosca scapa in banda stanga, trage, insa sutul sau trece pe langa poarta lui Tatarusanu

min 48: Stanciu trage nu foarte tare de la distanta. Totusi, Jovici retine greu, in doi timpi

min 46: Ocazie uriasa a lui Stanciu! Scapat singur cu portarul, mijlocasul Stelei trage putin pe langa. De remarcat, pasa senzationala pe culoar data de Piovaccari, dar si iesirea gresita la ofsaid a lui Marc

A inceput repriza secunda. Schimbari in ambele tabere. Rapa a fost inlocuit la Steaua de Prepelita. La Ceahlaul a intrat Popadiuc, a iesit Dumitras

Final de repriza. Steaua conduce cu 2-0 la Piatra Neamt, dupa o repriza cu multe ocazii la cele doua porti!

min 45: Se arata 1 minut de prelungiri de la margine

min 44: Goool Steaua! Eurogol reusit de Stanciu: sut naprasnic langa bara din stanga portii lui Jovici

min 41: Dubla ocazie Ceahlaul! Golubovici il intinde pe Tatarusanu, care respinge in corner. Imediat, Marc trage din cativa metri, portarul Stelei respinge ca la handbal!

min 39: Gheorghiu cere si el penalty pentru un presupus fault. Balaj nu da nimic. Se pare ca a existat contact intre Latovlevici si Gheorghiu!

min 38: Intrare dura a lui Rapa la Chitosca. Nemteanul ramane intins la pamant. Chitosca isi revine pana la urma. Rapa, avertizat cu cartonas galben

min 35: Gheorghiu vede cartonas galben, dupa o intrare intarziata. Reghe ar fi vrut “rosu”: il cearta pe Balaj

min 34: Tanase, blocat de Dumitras in momentul sutului cu piciorul stang, din interiorul careului mare

min 31: Cursa senzationala in banda stanga a lui Tanase. Ajuns in careu, mijlocasul stelist centreaza slab

min 30: Miriuta face crize de nervi la marginea terenului!

min 29: Szukala o da in bara! Tot cu capul! Doua ocazii mari intr-un singur minut pentru Steaua

min 28: Ocazie mare Steaua! Corner executat de Bourceanu, Szukala loveste mingea cu capul, insa Jovici scoate de sub bara!

min 26: Constantinscu trage slab din centrul careului mare

min 23: Constantinescu a incercat sa ma contrazica. Scapat in banda dreapta, insa, nesustinut de colegi, a ales varianta sutului. Mingea a trecut cativa metri peste poarta

min 22: Jocul a scazut in intensitate in ultimele 3 minute. Steaua nu mai forteaza, Ceahlaul pare ca nu poate

min 19: Rapa intra si el cu talpa. Spectatorii nemteni cer un cartonas galben. Fundasul Stelei scapa fara avertisment

min 17: Rusu primeste cartonas galben. A intrat din spate la Adi Popa

min 15: Marc, avertizat cu “galben”, dupa un fault la Stanciu

min 14: Steaua mentine posesia. Gazdele par sub influenta golului primit repede

min 13: Contraatac Adi Popa. Sutul mijlocasului stelist e blocat de apararea adversa

min 12: Constantinescu cere penalty, dupa un duel cu Gardos. Balaj, impasibil!

min 11: Ocazie Ceahlaul! Chitosca se inalta la 11 metri, insa mingea trimisa de acesta cu capul  trece pe langa poarta

min 9: GOOOL Steaua! Popa e servit perfect de Stanciu, care inscrie la coltul lung, fara preluare!!!!!!

min 8: Dominare a gazdelor, care insa nu reusesc sa fie periculosi

Presiune suplimentara pe Steaua. Astra Giurgiu a castigat meciul de acasa cu Viitorul, scor 2-0!

min 5: Piovaccari, acuzat de Canu ca l-a lovit intr-un duel aerian. Balaj nu a vazut nimic neregulamentar

min 4: Chitosca centreaza, Szukala ofera primul corner al partidei

min 3: Start mai bun de partida pentru nemteni

min 2: Gazdele incearca o schema, Canu e surprins in ofsaid

A inceput partida!

UPDATE ora 20.05: Echipa de start Ceahlaul, conform Digi Sport:

Jovici – Dumitras, A. Marc, Canu, M. Rusu – Stana, Vl. Achim – Ad. Gheorghiu, Golubovici, Chitosca – M. Constantinescu

UPDATE ora 20.00: Reghe l-a recuperat pe Adi Popa si il introduce titular! Iancu, doar rezerva! Cea mai mare surpriza pare titularizarea lui Rapa in locul lui Georgievski! Iata echipa de start a Stelei, conform Digi Sport.

Echipa de start Steaua:

Tatarusanu – Rapa, Gardos, Szukala, Latovlevici – Bourceanu, Pintilii – Ad. Popa, N. Stanciu, Cr. Tanase – Piovaccari

Steaua Bucuresti incearca sa tina pasul cu Astra in Liga 1! Campioana Romaniei are  deplasare sub Pietricica, unde se va duela cu Ceahlaul. O confruntare la care, pe hartie, trupa lui Laurentiu Reghecampf este favorita.

Toata lumea se intreaba daca va reusi Steaua sa iasa din pasa proasta impotriva Ceahlaului. Dupa 4 remize consecutive, Bourceanu si compania nu isi mai permit pasi gresiti, daca vor sa tina ritmul cu liderul Astra.

Nu va fi usor la Piatra Neamt: Ceahlaul e pe 7 in clasament si cel putin la nivel declarativ inca mai lupta pentru obtinerea unui loc de cupe europene.

Ramaneti pe siteul nostru pentru a afla distributiile de start!

Ceahlaul – Steaua, echipe probabile:

Ceahlaul: Jovic – Dumitras, Marc, Canu, M.Rusu – V.Achim, Stana – Ad.Gheorghiu, Golubovici, Chitosca – Constantinescu
Antrenor: Vasile Miriuta
Accidentati: L.Cazan, Jula

Steaua: Tatarusanu – Georgievski, Szukała, Gardos, Latovlevici – Bourceanu, Pintilii – Stanciu, Iancu, Cr.Tanase – Piovaccari
Antrenor: Laurentiu Reghecampf
Accidentat: L.Filip
Incert: Ad.Popa

Arbitru: Cristi Balaj ( Baia Mare)

Asistenti: Octavian Sovre (Oradea), Marius Nicoara (Baile Herculane)