CFR CLUJ – OTELUL GALATI 7-2 (4-0) / Clujenii au mai marcat 7 goluri intr-un meci acum 64 de ani

CFR Cluj a invins luni seara cu 7-2 pe Otelul Galati, reusind cea mai clara victorie din acest start de sezon al Ligii I.

CFR Cluj si Otelul Galati s-au intalnit astazi in ultima partida a etapei a zecea a Ligii I, scorul final al meciului, 7-2, fiind cel mai surprinzator inregistrat sezonul acesta in campionatului Romaniei. Clujenii, care erau doar pe locul 13 inaintea partidei, si care nu mai marcasera 7 goluri intr-un meci oficial din 1946, au jucat fantastic inca din primele minute, reusind deschiderea scorului in minutul 6, ce-i drept, dintr-o pozitie suspecta.

Reusita a turnat plumb in picioarele galatenilor, acestia incasand inca trei goluri pana la pauza, in minutele 24, 28 si 40, soarta meciului fiind practic decisa in primele 45 de minute. Desi aveau avantajul celor patru goluri, clujenii au inceput la fel de puternic partea secunda, modificand tabela la 5-0 in minutul 48.

Otelul a inscris pentru 5-1 in minutul 50, dar CFR Cluj a continuat galopul de sanatate si a mai inscris de doua ori, in minutele 61 si 63.
Henrique a marcat ultimul gol al partidei, in minutul 84, cu un sut superb de la 20 de metri, spaland putin din rusinea rezultatului final, 7-2, prin frumusetea golului.

CFR a urcat pe locul 9 dupa acest joc, egaland-o pe Dinamo in clasament, cu 13 puncte, iar Otelul a ramas, cu 10 puncte, pe pozitia a 14-a.

Sursa foto: gsp.ro