Chelsea – Steaua 1-0. Bine ca s-a terminat sezonul european!

Steaua nu a reusit minunea pe Stamford Bridge. Trupa antrenata de Laurentiu Reghecampf i-a pus arareori probleme lui Chelsea in  defensiva. “Albastrii” lui Mourinho au fortat, in schimb, doar cat au avut nevoie. Golul lui Demba Ba a fost singurul de pe tabela.

Steaua nu a lasat o impresie prea buna nici in ultimul meci al grupei E din Liga Campionilor. Pintilii si compania au incercat sa joace dezinvolt, dar le-a iesit foarte rar.

In primele 10 minute s-a decis, practic, soarta partidei. Cu o serie de 5 cornere, Chelsea a facut o presiune incredibila si pana la urma a punctat la o faza incalcita in careul nostru. Demba Ba a impins mingea in poarta, desi minute buna toata lumea a crezut ca Georgievski a inscris un autogol.

La 3 minute distanta, Iancu a avut prima mare oportunitate pentru Steaua. Sutul sau a trecut, insa, putin pe langa poarta lui Schwarzer.

Tot Iancu a fost la capatul urmatoarei faze periculoase a Stelei. Scapat in banda stanga, mijlocasul stelist s-a pierdut cu firea si a centrata slab, in bratele portarului advers.(18)

In minutul 27, Tatarusanu a limitat proportiile scorului cu o interventie excelenta la lovitura de cap a lui Ivanovic.

Partea secunda nu a adus rivirimentul pentru Steaua, care s-a aratat incapabila de a produce faze periculoase. De partea cealalta, Ba putea semna dubla: devierea sa a trecut putin pe langa poarta.(53)

Intrat in minutul 66 in locul lui Oscar, Schurrle a coordonat excelent atacurile lui Chelsea, semanand panica in banda dreapta a defensivei noastre. Cel mai clar, s-a intamplat cu 20 minute inainte de final, cand germanul a driblat tot in calea sa, a centrat pentru Hazard, care nu a reusit sa prinda spatiul portii.

In minutul 87, Chelsea a mai punctat o data, insa reusita lui Ba a fost anulata corect pe motiv de ofsaid.

S-a terminat 1-0 pentru Chelsea, care astfel castiga grupa cu 12 puncte.

In faza urmatoare a competitiei merge si Schalke 04. Nemtii au invins pe teren propriu pe Basel cu 2-0 si au terminat pe pozitia secunda in grupa E. Cu 8 puncte din  6 partide, elvetienii au prins primavara Europa League.

Sursa foto: digisport.ro