Chelsea – Steaua, 1-0, LIVE TEXT MONDO NEWS. Final de sezon european cu infrangere

Final de meci. Chelsea – Steaua 1-0. Campioana Romaniei incheie grupa pe ultimul loc, cu 3 puncte.

min 91: Primul corner pentru Steaua. Chipciu isi incearca, apoi, sutul. Prinde Schwarzer

min 90: 14-0 raportul cornerelor…S-au aratat 4 minute de prelungire

min 89: Shurrle si Ba trag in blocaj. Ramane 1-0

min 87: Corner Chelsea. Ba inscrie, insa din pozitie de ofsaid!

min 86: Jocul s-a linistit. Cele doua echipe parca asteapta finalul…

min 82: Mourinho, destul de ingrijorat pe margine

min 81: Piovaccari isi prelungeste prea mult mingea in careul advers si pierde o buna oportunitate de a egala

min 80: Intra De Bruyne, iese Willian

min 78: Latovlevici, avertizat cu “galben” dupa o tinere

min 75: Hazard finalizeaza slab o actiune in care a reusit sa dribleze patru jucatori ai Stelei. Sutul sau a trecut peste poarta

min 74: Iese Mikel, intra Ramires

min 73: Piovaccari, la prima actiune periculoasa. Sutul sau e insa prea slab pentru a-l invinge pe Schwarzer

min 71: Piovaccari intra in locul lui Kapetanos

min 70: Actiune superba a lui Schurrle in banda stanga. Mingea ajunge la Hazard, care trimite peste

min 68: Georgievski respinge o minge grea din fata portii

min 67: Prepelita incearca o centrare din pozitie imposibila. E aminge din 6 metri pentru Chelsea

min 66: Oscar iese, intra Schurrle. Oscar tomaic ce se facuse de ras. Nestingherit in tusa, a calcat pe minge…

min 65: Romanii din tribune fac, din nou, atmosfera

min 64: Tatu il schimba pe Pintilii

min 63: Iancu trage mult peste poarta din pozitie buna

min 62: Gardos ridiculizeaza cu un dribling din intoarcere doi jucatori de la Chelsea. Intr-un final, obtine un fault

min 60: Prima modificare a meciului: intra Prepelita, iese Stanciu

min 60: Pintilii finalizeaza cu sut o actiune curajoasa a Stelei. Mingea trece pe langa poarta

min 57: Chelsea continua sa aiba o posesie mai buna. In prima repriza, englezii au avut peste 60%, controlul asupra mingii

min 56: Kapetanos e prea izolat pentru a putea obtine ceva in atac

min 55: “Chifla” a lui Hazard, aflat in pozitie buna de centrare

min 54: Oscar, unul dintre cei mai buni pasatori de la Chelsea in acest meci. Are o acuratete a paselor de 70%

min 53: Ocazie uriasa pentru Ba! Willian l-a servit excelent in 6 metri, insa devierea atacantului lui Chelsea a trecut pe langa

min 52: Atac prelungit al Stelei. Lipseste in continuare pasa decisiva

min 50: Georgievski, avertizat cu galben dupa un contact dur cu Cole. Culmea, romanul s-a resimtit mai puternic

min 49: Reghe, destul de calm pe margine

min 48: Ivanovic avertizat cu cartonas galben , dupa o intrare prin alunecare la Pintilii

min 47: Steaua incearca sa domine. Chelsea detine, insa, milocul terenului

A inceput partea secunda. Gazdele au avut lovitura de start. Nicio modificare in cele doua echipe la pauza

Pana la urma oficialii partidei, l-au desemnat pe Ba ca marcator al golului din minutul 10

Final de repriza. Centralul se grabeste. A fluierat finalul primei parti in minutul 44 si 59 de secunde. La pauza, avantaj minim pentru Chelsea, 1-0

min 45: Lampard trage din orice pozitie. Deocamdata nu si-a reglat tirul

min 44: Incheiem repriza in jumatatea adversa, dar fara a produce faze periculoase

min 41: Torres priveste linistit de pe banca de rezerve

min 40: Corner pentru Chelsea, Cole trage pe respingere, retine portarul roman

min 38: Faza fierbinte in careul nostru. Ba incearca o foarfeca, dar il faulteaza pe Tatarusanu

min 37: Veteranul Lampard trage putin peste poarta lui Tatarusanu

min 36: Kapetanos trage prin suprindere de la 25 metri. Nu nimereste tinta, din pacate

min 35: Willian dribleaza superb si provoaca un nou atac periculos. Brazilianul, unul dintre cei mai buni jucatori de pe teren pana in acest moment

min 32: Extraordinar presingul Stelei in “30-ul” advers. Doar interventia arbitrului a calmat spiritele. Fault pentru Chelsea

min 31: Prima actiune prelungita a Stelei seamana panica in careul advers. Nu reusim sa ne concentram la finalizare…

min 30: Chelsea s-a domolit in atac. se joaca la mijlocul terenului. Nu reusim, din pacate, sa punem presiune!

min 28: “Romania, Romania” scandeaza ultrasii romani!

min 27: Interventie de mare portar a lui Tatarusanu. A scos de sub bara mingea lovita cu capul de Ivanovic.

min 27: Chelsea s-a intors in atac. Willian paseasa cu calcaiul si provoaca un corner

min 24: Capitanul Pintilii isi incearca norocul cu un sut de la mare distanta. Departe insa de poarta!

min 22: Georgievski nu e deloc in apele lui. A pasat scurt catre Tatarusanu, care a reusit sa respinga inextremis din fata lui Ba

min 21: Latovlevici trage in blocaj din lovitura libera de la peste 30 metri

min 20: Mikel vede “galben”, dupa o tinere la Iancu. Am echilibrat partida!

min 20: Lupta Steaua, rasuna din tribune. Lampard intra tare la Szukala!

min18: Iancu scapa singur in banda dreapta, dar se piede cu firea si centreaza slab in bratele lui Cech!

min 17: Ivanovic reia din centrul careului nostru, prinde Tatarusanu. Dominam doar in tribune, unde fanii romani se fac foarte bine auziti

min 15: Chelsea are o posesie zdrobitoare pana in acest minut. Englezii conduc in continuare ostilitatile

min 13: Prima mare ocazie de gol a Stelei! Iancu rateaza tinta

min 10: Gol Chelsea! Nu am mai rezistat! Georgievski a inscris in propria poarta, dupa un corner al gazdelor

min 9: Presiune incredibila! Un nou corner la poarta Stelei

min 8: Iesim cu greu din propria jumatate. Chipciu il faulteaza pe Hazard

min 5: O noua lovitura de la colt pentru Chelsea. Tatarusanu era sa greseasca fatal. Scapam, din fericire

min 3: Primul corner al meciului pentru gazde

A inceput partida! Chelsea e in atac. Tribunele sunt pline!

UPDATE- Mihai Stoica: “Avem regretul ca nu mai avem sanse de calificare. Ne asteptam, oarecum. Am pierdut, din punctul meu de vedere, 4 puncte total nemeritat! Cu toate acestea vom intalni o echipa care respecta fotbalul. Mourinho a bagat echipa de baza, cu exceptia lui Torres sau Cech”, a spus managerul Stelei la Digi Sport.

Steaua joaca, in acesta seara, ultimul meci din cadrul grupelor Champions League! Elevii lui Laurentiu Reghecampf  nu mai au nicio sansa de calificare, insa vor evolua pe Stamford Bridge cu gandul la o victorie istorica.

In primul rand, un succes in fieful lui Chelsea nu e la indemana oricarei echipe, chiar daca Basel a fost exceptia de la regula, chiar in acest sezon.  In al doilea rand si poate mai important, Steaua trebuie sa incerce anihilarea unui record negativ in Liga Campionilor. Daca nu castiga, campioana Romaniei va deveni echipa din Liga Campionilor cu cele mai multe meciuri consecutive fara victorie, 23!

Desi anunta un prim 11 de baza, Reghecampf incepe partida fara 3 piese grele. Tanase, Adi Popa sunt in afara lotului, iar Piovaccari va fi doar rezerva pe Stamford Bridge.

Nici Mourinho nu va introduce in teren echipa de baza: Cech, Torres sau Mata nu vor intra din primul minut. In schimb, vor fi titulari legendarii Terry si Lampard.

La Londra, se anunta o vreme excelenta pentru fotbal. Vor fi 4 grade Celsius la ora meciului si nu va exista amenintare de ploaie.

Echipe de start:

Chelsea: Schwarzer- Ivanovic, Luiz, Terry, Cole – Mikel – Willian, Oscar, Lampard, Hazard – Ba

Antrenor – Jose Mourinho

Steaua: Tatarusanu – Georgievski, Szukala, Gardos, Latovlevici – Pintilii – Chipciu, Iancu, Stanciu, Parvulescu – Kapetanos