CHELSEA – STEAUA / Steaua Under 19 a pierdut clar disputa de la Londra

Steaua Under 19 a pierdut marti seara la scor, 0-5, partida disputata in compania echipei similare a celor de la Chelsea Londra in ultima etapa a grupelor UEFA Youth League.

Echipa de juniori a Stelei a fost invinsa fara probleme de Chelsea Londra, scor 0-5, in ultimul meci din grupele UEFA Youth League, intr-o partida disputata marti seara la Londra. Englezii nu au avut nicio emotie in intalnirea disputata contra Stelei, pe care au decis-o inca din prima repriza, scrie ziare.com. Swift (3), Feruz (22 si 30) si Kiwomya (40) au marcat golurile care au facut ca scorul la pauza sa arate un clar 4-0, moment in care juniorii Stelei, pregatiti de Ion Toma, stiau ca au pierdut orice sansa de a se califica in faza urmatoare.

Surprinzator este insa faptul ca inaintea jocului, Steaua Under 19 se lupta pentru calificarea in optimi, un eventual succes la Londra, coroborat cu o infrangere a lui Schalke in meciul cu Basel putand sa duca echipa de juniori a Stelei in faza urmatoare.
In partea secunda Chelsea Under 19 a redus turatia si a mai punctat doar o singura data, prin Gnahore, in minutul 60, suficient insa ca la final tabela sa arate un scor care nu lasa loc de niciun alt comentariu, 5-0.

Steaua Under 19 a fost eliminata din UEFA Youth League, competitie in care a acumulat 5 puncte, cu mult peste asteptarile initiale, dat fiind faptul ca echipa a fost formata din multi jucatori imprumutati, cu doar cateva zile inaintea debutului competitiei. Steaua Under 19 va termina grupa pe locul 3, dupa cea pierdut ambele dispute cu Chelsea, 0-4 la Bucuresti si 0-5 la Londra, a obtinut un punct cu Schalke, 1-1 pe teren propriu si 0-4 in Germania, si a scos patru puncte din cele doua meciuri cu FC Basel, 1-1 acasa si victorie 3-1 in Elvetia.

Sursa foto: ziare.com