Campionatul mondial de fotbal 2014: BRAZILIA-CROATIA 3-1 (1-1) / Gazdele, ajutate de arbitru, debuteaza cu victorie

Campionatul mondial de fotbal 2014. BRAZILIA a invins greu si cu ajutorul arbitrului Croatia, scor 3-1, in primul meci de la CUPA MONDIALA, disputat joi seara la Sao Paulo.

Campionatul mondial de fotbal 2014. BRAZILIA, una dintre marile favorite ale CM 2014, a debutat cu dreptul la turneul final, echipa pregatita de Luis Felipe Scolari trecand, scor 3-1, de Croatia in Grupa A.

Campionatul mondial de fotbal 2014. Scorul a fost deschis de croati, gratie unui autogol al lui Marcelo, in minutul 11, insa bucuria europenilor a durat doar pana in minutul 29, cand Neymar a egalat.

Campionatul mondial de fotbal 2014. Echilibrul meciului a fost stricat de arbitrul centralului japonez Yuichi Nishimura care a dictat un penalty foarte usor, Neymar reusind dubla in minutul 71. In minutele de prelungire, 90+2, Cesar a punctat pentru 3-1, risipind emotiile fanilor brazilieni din tribune.

Campionatul mondial de fotbal 2014. Brazilia a debutat astfel cu victorie la CM 2014, editie pe care o gazduieste, insa succesul a fost unul mult mai muncit decat se asteptau multi inaintea partidei.

BRAZILIA – CROATIA 3-1 (Neymar 28, 71 – pen., Oscar 90+2 / Marcelo 11 – aut.)

Brazilia: Julio Cesar – Dani Alves, Thiago Silva, David Luiz, Marcelo – Paulinho (Hernanes 63), Luiz Gustavo – Hulk (Bernard 68), Oscar, Neymar (Ramires 88) – Fred

Croatia: Pletikosa – Srna, Corluka, Lovren, Vrsaljko – Modric, Rakitic – Perisic, Kovacic (Brozovic 61), Olic – Jelavic (Rebic 78)

Stadion: Arena Corinthians; Spectatori: 55.000;