VIDEO CM de handbal feminin. România vs Spania 19-17 (9-7) / Tricolorele înving Armada la capătul unei veritabile bătălii

Naționala de handbal feminin a României va disputa, marți seară, primul meci tare de la CM din Germania. Neagu și compania vor da piept cu puternica națională a Spaniei. Partida de la Trier Arena va începe de la ora 21.30 și va fi transmisă de Telekom Sport.

Update: Naționala României a câștigat partida cu Spania, scor  19-17 (9-7). La capătul unui meci de mare luptă, tricolorele antrenate de spaniolul Martin Ambros au trecut de arțăgoasa națională iberică. Prima repriză s-a încheiat cu un scor mai rar întâlnit la handbal, 9-7 în favoarea româncelor în condițiile în care în ultimele 14 minute de joc efectiv s-a consemnat un singur gol, marcat de Pintea in minutul 27. În repriza a doua, adversarele noastre au revenit și au luat conducerea pe tabelă, apoi Neagu și compania să-au revenit și au câștigat această veritabilă bătălie de la Trier în compania Armadei. România este calificată în optimile de finală ale competiției din Germania.

În urma acestei victorii, România este prima în Grupa A, cu 6 puncte din tot atâtea posibile, fiind și singură națională neînvinsă din această grupa.

Știre inițială:

România a câștigat partidele cu Paraguay (29-17) și Slovenia (31-28), iar acum se pregătește pentru un adevărat test împotriva Spaniei. La rândul ei, Spania a trecut la pas de Paraguay și Angola.

Spania a ajuns de opt ori la CM, ultima dată în 2015 (a ocupat însă doar locul 12). Cea mai bună performanță o reprezintă ocuparea locului trei (medalii de bronz), la ediția din 2011 (găzduită de Brazilia).

Lotul României:

Denisa Dedu, Iulia Dumanska – portari;
Valentina Elisei Ardean, Ana Maria Popa – extreme stânga;
Cristina Neagu, Cristina Florianu, Gabriella Szucs – interi stânga;
Eliza Buceschi, Mădălina Zamfirescu, Cristina Laslo- centri;
Crina Pintea, Timea Tătar, Cynthia Tomescu – pivoți;
Melinda Geiger, Ana Maria Drăguț – interi dreapta; Aneta Udriștoiu, Ana Maria Berbece – extreme dreapta.

Selecționer: Martin Ambros. Antrenor secund: Horațiu Pască. Antrenor portari: Jaume Mauri Fort. Medic: Florin Ciocoiu. Maseur: Adrian Ionescu, Claudiu Mărășteanu. Psiholog: Florentina Toniță.

Meciuri disputate până acum în Grupa A:

România – Paraguay 29-17 (16-7 la pauza)

6 Paraguay 0p (32-61).

Toate jocurile din Grupa A se desfășoară la Trier, iar primele patru clasate obțin calificarea în faza optimilor de finală.