CM de handbal Serbia 2013: Danemarca se impune in finala mica, 30-26 cu Polonia, si obtine medalia de bronz

Daneamarca si Polonia s-au intalnit astazi in finala mica a Campionatului Mondial de handbal feminin din Serbia nordicele inving cu 30-26, obtinand astfel medalia de bronz.

Danemarca si Polonia si-au disputat astazi prima finala programata la Campionatul Mondial de handbal din Serbia, cea mica, pentru medaliile de bronz, nordicele reusind sa obtina locul trei dupa ce au trecut, 30-26, de nationala care a eliminat in optimi Romania. In acea faza a competitiei, Polonia a invins dramatic cu 31-29 Romania dupa ce la pauza fetele conduse de Gheorghe Tadici conduceau.

In finala mica a Campionatului Mondial de handbal din Serbia nationala Poloniei a condus la pauza pe Danemarca, 15-12, insa diferenta de trei goluri avuta la finele primei parti a fost anulata in repriza a doua de un joc mult mai bun al danezelor. Nordicele au controlat jocul si au reusit sa intoarca soarta partidei, inscriind 18 goluri si primind doar 11, ceea ce a facut ca scorul final sa le fie favorabil, 30-26.

Pentru Danemarca aceasta este prima medalie de bronz pe care o obtine la un turneu final de Campionat Mondial.

Sursa foto: prosport.ro