CM de handbal Serbia 2013: Romania – Australia 32-13. Victorie asteptata. Urmeaza Germania!

Final de meci. Victorie asteptata a “tricolorelor”: 32-13. Georgiana Ciuciulete, desemnata jucatoarea partidei. A reusit 7 goluri. Pentru nationala Romaniei urmeaza primul test cu adevarat greu, marti in fata Germaniei de la ora 18.00

min 58: Ciuciulete calca semicercul. Golul nu e valabil

min 57: Cursa superba pentru Ciuciulete care puncteaza din extrema stanga cu o bolta de efect. 32-13

min 55: Puncteaza si Buceschi de la 7 metri. 31-13

min 54: Un nou gol marca Ciuciulete. Am atins cifra 30 la capitolul goluri marcate. 30-13

min 53: Australiencele reusesc sa puncteze in ultimele secunde de superioritate. 29-13

min 44: 24-9, Buceschi mai puncteaza o data

min 44: Smiljanic , eliminata 2 minute dupa o intrare dura la Parvut. Imediat, extrema noastra inscrie pentru 23-9

min 42: 22-9. Scorul ia proportii

min 41: Recuperam tot, inscrie pe contraatac Ciuciulete. 21-9

min 40: Gol Tacalie 20-9

min 39: 19-9 . Potocki se inalta frumos si puncteaza

min 38: Luciana Marin isi trece si ea numele pe tabela. 19-8

min 37: Bara din extrema stanga pentru Romania

min 35: Parada de exceptie a Talidei Tolnai, dupa o greseala pe succesiva a fetelor noastre

min 33: Inscriu si adversarele, apoi recupereaza in defensiva. 18-8

min 33: Parvut face tot ce vrea in ofensiva. 18-7!

min 31: Parvut inscrie dupa o fenta superba in centrul apararii adverse. 17-7

Incepe partea secunda. Fetele noastre au atacul

min 30: Parvut inscrie in ultimele secunde ale reprizei. O copiaza o adversara care profita de neatentia portaritei noastre. Repriza se termina cu un avantaj linistitor 16-7

min 29: 15-6

min 29: Australia nu a mai inscris de peste 6 minute!

min 25: 14-5, contraatac scoala al fetelor noastre. 15-5: inscrie si Parvut

min 24: Perianu inscrie de la 7 metri. Potocki a primit 2 minute eliminare. 13-5

min 23: Australia inscrie dupa o gresela de pasa in tabara noastra. Tadici cere time out la 12-5 pentru noi

min 15: 9-2: Inscrie si Ciuciulete

min 10: Nechita raspunde din extrema 6-1. Primul time out cerut de antrenorul Australiei

min 10: 5-1 Primul gol pentru Australia

min 9: Perianu si Ciuciulete se apara excelent. Nechita face 5-0 pe contraatac

min 7: Perianu puncteaza de la 7 metri: 4-0!

min 6: Australiencele se chinuie in fata unei defensive excelente!

min 5: Ratam si noi un atac. Sut de la 9 metri al lui Tacalie pe langa poarta

min 4: 3-0, un nou picior al adversarelor si punctam rapid pe contraatac! Ciuciulete e marcatoarea

min 3: Nechita puncteaza din extrema, 2-0!

min 2: Ne aparam excelent: Al doilea atac ratat de australience. Inscriem rapid pe contraatac prin Perianu! 1-0

min 1: Primul atac le apartine australiencelor. Picior si recuperam rapid, dar la fel de repede pierdem mingea

Meciul sta sa inceapa! Fetele intoneaza cu foc imnul national! In tribune se afla si un mic grup de suporteri romani

Romania joaca, in aceasta seara, al doilea meci la Campionatul Mondial din Serbia! Fetele antrenate de Gheorghe Tadici au pe hartie o misiune usoara in fata reprezentativei Australiei.

Dupa succesul clar la debut, 27-17, contra Tunisiei, Romania intalneste asta-seara un adversar si mai slab cotat, nationala Australiei.

Gheorghe Tadici pare tentat sa foloseasca o formula de joc cu mai multe rezerve. Titularele de drept ar putea fi odihnite pentru meciul mult mai greu de marti, contra Germaniei. “Pe Bradeanu, Neagu, Nechita, Manea, Ardean, o sa le vedeti mai putin pe teren”, a declarat selectionerul Romaniei, care vrea o victorie la minimum 16 goluri cu Australia.

De altfel, pivotul Oana Manea si extrema stanga Valentina Elisei Ardean nu s-au pregatit astazi alaturi de restul coechipierelor, anunta gsp.ro. Cele doua jucatoare sunt menajate pentru intalnirea cu nemtoaicele. Manea are se pare probleme la degetul aratator de la mana stanga, pe care si l-a luxat in partida cu Tunisia. Elisei resimte inca dureri la piciorul stang.