CM de RUGBY 2015: IRLANDA – CANADA 50-7 (29-0), in primul meci din grupa Romaniei

Nationala de rugby a Irlandei a invins, sambata, reprezentativa Canadei cu scorul de 50 – 7 (29 – 0 la pauza), intr-o partida desfasurata pe Millennium Stadium din Cardiff, in primul meci din grupa D a Cupei Mondiale, grupa din care face parte si Romania.

La capatul unui joc pe care l-au dominat autoritar, irlandezii, castigatorii trofeului Six Nations din acest an, au obtinut si punctul bonus ofensiv reusind nu mai putin de 7 eseuri. De asemenea, prin reusitele din aceasta confruntare, fundasul irlandez Jonathan Sexton a trecut de 500 de puncte marcate in cariera sa internationala, el fiind declarat si ”omul meciului”.

Irlanda a deschis scorul dintr-o lovitura de penalitate transformata de Jonathan Sexton in minutul 13, dupa ce canadienii ratasera o penalitate in minutul 9. ”Verzii” si-au marit avantajul in minutul 17 printr-un eseu reusit de Sean O’Brien, transformat de acelasi Sexton, la jumatatea primei reprize tabela de marcaj indicand 10-0 pentru Irlanda.

Dominarea jucatorilor ”frunzei de trifoi” a continuat, ei izbutind inca un eseu prin Iain Henderson, transformarea apartinand lui Jonathan Sexton. Purtatorul tricoului cu numarul 10 din nationala Irlandei a marcat si un eseu, netransformat, scorul la pauza fiind insa de 29 — 0, dupa ce si Dave Kearney si-a trecut numele pe lista marcatorilor de eseuri, incercarea sa fiind apoi transformata de Sexton.

In repriza secunda ”verzii” au scazut presiunea, primele puncte din mitanul secund venind abia in minutul 66: eseu reusit de Sean Cronin si transformat de Ian Madigan, scor: 36-0 pentru Irlanda. Canada a reusit singurele puncte prin eseul lui DTH van der Merwe, transformat de Nathan Hirayama, in minutul 67 tabela de marcaj aratand 36-7 pentru selectionata ”frunzei de trifoi”.

Finalul meciului a apartinut tot irlandezilor, care au mai izbutit alte doua eseuri, ambele transformate, in minutul 72, prin Rob Kearney, transformat de Madigan, si in minutul 76, prin Jared Payne, transformat de acelasi Madigan, scorul final al partidei fiind de 50-7 pentru echipa antrenata de Joe Schmidt.

Urmatorul meci din grupa D va fi sambata seara, de la ora 22,00 (ora Romaniei), intre Franta si Italia.

Echipele care au evoluat:
Irlanda: 1-Jack McGrath, 2-Rory Best, 3-Mike Ross, 4-Iain Henderson, 5-Paul O’Connell (cpt), 6-Peter O’Mahony; 7-Sean O’Brien, 8-Jamie Heaslip; 9-Conor Murray, 10-Jonathan Sexton, 11-Keith Earls, 12-Luke Fitzgerald, 13-Jared Payne; 14-Dave Kearney; 15-Rob Kearney.
Rezerve: 16-Sean Cronin, 17-Cian Healy, 18-Nathan White, 19-Donnacha Ryan, 20-Chris Henry, 21-Eoin Reddan, 22-Ian Madigan, 23-Simon Zebo

Canada: 1-Hubert Buydens, 2-Ray Barkwill, 3-Doug Wooldridge, 4-Brett Beukeboom, 5-Jamie Cudmore (cpt), 6-Kyle Gilmour; 7-John Moonlight, 8-Aaron Carpenter; 9-Gordon McRorie, 10-Nathan Hirayama, 11-DTH van der Merwe, 12-Nick Blevins, 13-Ciaran Hearn; 14-Jeff Hassler; 15-Matt Evans
Rezerve: 16-Benoit Piffero, 17-Djustice Sears-Duru, 18-Andrew Tiedemann, 19-Jebb Sinclair, 20-Richard Thorpe, 21-Phil Mack, 22-Liam Underwood, 23-Conor Trainor.

Sursa foto: outdoorblog