CM HANDBAL FEMININ 2015: ROMANIA intalneste astazi NORVEGIA, campioana olimpica si europeana en-titre

Dupa o zi de pauza, NATIONALA FEMININA DE HANDBAL A ROMANIEI va da joi seara marele test din faza grupelor de la CAMPIONATUL MONDIAL din Danemarca, urmand a infrunta reprezentativa NORVEGIEI.

“Tricolorele” pregatite de Tomas Ryde si Costica Buceschi vor intra pe teren de la ora 21:30, in utima partida a zilei din Grupa D.

CRISTINA NEAGU si colegele ei au obtinut deja calificarea in faza eliminatorie dupa victoriile cu modestele Puerto Rico si Kazahstan, insa au dezamagit mult in meciul cu Spania, in special in repriza secunda.

De aceea disputa de joi seara, cu NORVEGIA, poate fi considerata marele test al romancelor, care ne vor arata daca jocul slab din partida cu Spania a fost un accident sau daca aceea este valoarea Romaniei in fata adversarelor puternice.

Norvegia si Romania se afla la egalitate de puncte in Grupa D, ambele avand cate patru, la fel ca si Spania, de altfel.

Daca Romania a invins Puerto Rico si Kazahstan, pierzand in fata ibericelor, Norvegia a fost invinsa in meciul de debut de Rusia, revenindu-si apoi pentru a trece de cele doua “cenusarese” ale grupei.