CM handbal feminin 2019. România-Ungaria 28-27! Ne-am calificat la ultima fază a meciului! Video

CM handal feminin 2019. Cristina Neagu, desigur…Neagu își păstrează calmul, sângele rece și înscrie în vinclu! România obține calificarea la ultima fază! România – Ungaria 28-27 (10-16)!

Romania s-a calificat, vineri, in faza urmatoare a Campionatului Mondial de handbal feminin, dupa o revenire senzationala in meciul cu Ungaria.

“Tricolorele” au fost conduse cu 6 goluri la pauza, insa au facut o repriza secunda incredibila si s-au impus cu 28-27 (10-16). Golul victoriei a fost reusit de Cristina Neagu in ultimele secunde, dintr-o lovitura de la 7 metri.

6 Japonia.

Din grupa C lucrurile stau astfel: Rusia (4 puncte, 3 sau 2), Suedia (4 puncte, 3 sau 2), Japonia (0). Rusia și Suedia ar putea merge cu 3 puncte mai departe dacă vor remiza vineri. Cu 4 puncte va merge învingătoarea. Meciul se disputa la aceasta oră. Ținând cont de faptul că tricolorele au jucat deja cu Spania și Muntenegru, meciurile României dintr-o posibilă Grupa Principală II ar fi cu Rusia, Suedia și Japonia (pe 8, 10 și 11 decembrie). România va pleca de la 0 puncte, deoarece au pierdut și cu Spania și cu Muntenegru.