CM HANDBAL FEMININ U-18: ROMANIA s-a calificat in FINALA!

Echipa nationala de HANDBAL FEMININ sub 18 ani a ROMANIEI s-a calificat in FINALA CAMPIONATULUI MONDIAL din Macedonia! Micile “tricolore” au invins cu  28-25 (12-13) reprezentativa Muntenegrului.

In finala de duminica, ROMANIA va intalni invingatoarea din semifinala Danemarca – Germania.

La editia din 2012, medalia de aur a fost castigata de Danemarca, urmata pe podium de Rusia si Norvegia. Echipa Romaniei s-a clasat atunci pe locul patru, dupa ce a pierdut finala mica.

De zece ani nu a mai ajuns o echipa romaneasca intr-o finala de CAMPIONAT MONDIAL, indiferent de sport sau de categoria de varsta. Ultima finala jucata a fost in 2005, cand nationala de senioare a Romaniei a pierdut finala Cupei Mondiale din Rusia.

Sursa foto: sport.ro