CM Rusia 2018. Argentina ținută în șah de Islanda, 1-1. Prima surpriză de la turneul final

CM Rusia 2018. Prima surpriză a acestui turneu final s-a produs, sâmbătă la Moscova, după ce Argentina a remizat la debut, 1-1 cu Islanda.  Lionel Messi a fost aproape inexistent și a ratat un penalty în minutul 65.

Kun Aguero a deschis scorul după 19 minute de joc cu un șut superb din interiorul careului. Astfel, atacantul a spart gheața la un turneu final de campionat mondial. Islandezii au egalat 4 minute mai târziu prin Finnbogasson. Nordicii au scos o remiză importantă pentru calculele calificării și au reușit să-și confirme parcursul excelent început acum doi ani la turneul final al Europenelor și continuat în preliminariile acestei Cupe Mondiale când au lăsat Olanda acasă.

Argentina – Islanda 1-1 (1-1)
Au marcat: Aguero ’19 / Finnbogason ’21

Argentina: Caballero – Salvio, Otamendi, Rojo, Tagliafico – Biglia, Mascherano – Meza, Messi, Di Maria – Aguero.
Rezerve: Armani, Guzman, Acuna, Ansaldi, Banega, Dybala, Fazio, Higuain, Lo Celso, Mercado, Pavon, E. Perez. Antrenor: Jorge Sampaoli

Islanda: Halldorsson – Saevarsson, R. Sigurdsson, Arnason, Magnusson – Gudmundsson, Bjarnason – G. Sigurdsson, Gunnarsson, Hallfredsson – Finnbogason.
Rezerve: Runarsson, Schram, Bodvarsson, Eyjolfsson, Fridjonsson, Gislason, Gudmundsson, Ingason, Sigurdason, A. Skulason, O. Skulason, Trautason. Antrenor: Heimir Hallgrimsson

Arbitru: Szymon Marciniak
Stadion: Otkrytiye Arena  (Moscova).