CM Rusia 2018. Argentina umilită de Croația, scor 0-3! Leo Messi, o umbră a superstarului de la FC Barcelona

CM Rusia 2018. Argentina este prima echipă mare care are mari șanse să părăsească turneul final al Cupei Mondiale chiar după faza grupelor. Leo Messi și compania au fost puși la respect, joi seară, de războinicii croați în frunte cu Rakitic și Modric. Argentina a pierdut, clar partida de la Nijni Novgorod, scor 0-3

Un meci în care Leo Messi și ceilalți jucători antrenați de selecționerul Sampaoli au făcut figurașie pe teren dar și extrem de multe faulturi! De cealaltă parte, Croația a răspuns și la capitolul agresivitate dar a prestat și un fotbal de calitate, iar scorul putea fi și mai mare, dacă Rakitic nu avea ghinion și lovea bara la lovitura liberă din minutul 85. Același Rakitic care marca în minutele de prelungiri, pentru 3-0, sub privirile unui Maradona, fără trabuc și resemnat cu atitudinea unui om deabia trezit din somn.

Însă așa este cu legea compensației și trebuie să recunoaștem că scorul a fost deschis grație unui cadou, portarul cu patru selecții (inclusiv cea de astăzi) Caballero i-a trimis balonul lui Rebic iar acesta l-a executat fără regrete. Golul doi a fost marcat de decarul Luka Modric care a reușit o execuție spectaculoasă din afara careului.

Croația este calificată în optimile de finală ale CM Rusia 2018, iar Argentina are nevoie de zeița Fortuna și de jocul rezultatelor pentru a mai spera la ceva de la acest turneu final!

Argentina – Croația 0-3 (0-0)
Marcatori: Rebic ’53, Modric ’80, Rakitic ’90+2

Argentina: Caballero – Mercado, Otamendi, Tagliafico – Salvio, Mascherano, Pérez, Acuña – Messi, Meza, Agüero. Antrenor: Jorge Sampaoli
Croația: Subasic – Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinic – Rakitic, Brozovic – Rebic, Modric , Perisic – Mandzukic. Antrenor: Zlatko Dalic

Arbitru: Ravshan Irmatov (Uzbekistan)
Stadion: Nizhny Novgorod Stadium (Nizhny Novgorod)

Clasamentul grupei D

1. Croația     2 meci / 6 puncte
2. Argentina            2m / 1p
3. Islanda     1m / 1p
4. Nigeria     1m / 0p.

Toate calculele calificării

Croația este calificată matematic în optimile de finală ale competiției, cu 6 puncte. Argentina are un singur punct după primele două partide și nu mai stă la mâna propriilor rezultate.