CM Rusia 2018. Belgia – Japonia 3-2 (0-0) / Dracii roșii întorc scorul de la 0-2 și se califică în ultima secundă

CM Rusia 2018. Belgia a trecut de Japonia, scor 3-2, la capătul unui meci de poveste și va juca în sferturile de finală ale Mondialului contra Braziliei.

Ultima optime de finală a oferit două reprize diametral opuse. Dacă prima, terminată le egalitate, fără gol marcat, a fost lipsită de sare și piper, a doua a oferit un spectacol pe cinste cu cinci reușite nemaipomenite.

Belgia vs Japonia 3-2 (0-0)
Marcatori: Vertonghen 69, Fellaini 74, Chadli 90+4 / Haraguchi 48, Inui 52

Cum s-au marcat golurile:

90+4′ Contraatac rapid al “dracilor roșii”. Meunier centrează de pe partea dreapta în careu, Lukaku lasă mingea pentru Chadli (foto), care finalizează simplu și spulberă visul japonezilor.

74′ Hazard centrează din partea dreapta, iar nou-intratul Fellaini egalează cu o lovitură de cap din șase metri. Niponii s-au văzut prea repede câștigători, iar Belgia a reușit să restabilească egalitatea.

69′ Cornerul s-a dovedit a fi benefic pentru belgieni. Kawashima a respins defectuos, mingea a ajuns la Nagatomo, care a vrut să îndepărteze pericolul, dar nu a făcut decât să îi așeze mingea pe cap lui Vertonghen. Execuția fundașului lui Tottenham l-a făcut pe Kawashima să pară un simplu spectator.

52′ Kagawa pasează scurt pentru Inui, iar mijlocașul marchează cu un șut superb din afară careului. Plonjonul lui Courtois a fost inutil. Meciul se transformă într-un coșmar pentru belgieni.

48′ Haraguchi deschide scorul cu un șut la colțul lung, după o gafă în apărare a lui Vertonghen.

Belgia: Thibaut Courtois – Jan Vertonghen, Vincent Kompany, Toby Alderweireld – Axel Witsel, Kevin De Bruyne, Yannick Carrasco, Thomas Meunier – Dries Mertens, Eden Hazard – Romelu Lukaku. Selecționer: R. Martinez.
Japonia: Eiji Kawashima – Hiroki Sakai, Maya Yoshida, Gen Shoji, Yuto Nagatomo – Makoto Hasebe, Gaku Shibasaki – Genki Haraguchi, Shinji Kagawa, Takashi Inui – Yuya Osako. Selecționer: A. Nishino.

Stadion: Rostov Arena (Rostov pe Don)
Arbitru: Malang Diedhiou (Senegal).