CM Rusia 2018. Brazilia – Belgia 1-2 (0-2) / Dracii roșii elimină Selecao și se califică în semifinale

CM Rusia 2018. Prima zi a sferturilor de finală din cadrul Campionatului Mondial din Rusia s-a încheiat cu derby-ul dintre Brazilia și Belgia. Cvintupla campioană mondială a fost eliminată cu scorul 2-1 de surprinzătoarea echipă a Dracilor Roșii. În prima semifinală a Cupei Mondiale se vor întâlni Franța și Belgia.

Brazilia vs Belgia 1-2 (0-2)
Marcatori: Renato 76 / Fernandinho 13-aut, De Bruyne 31

Cum s-au marcat golurile:

76′ Centrare de notă 10 a lui Coutinho, iar rezerva Renato Augusto, intrată de 3 minute pe teren, reia imparabil cu capul.
31′ Contaatac de manual al belgienilor, după un corner al Braziliei! Lukaku a trecut că un uragan printre jucătorii brazilieni, l-a servit minunat pe De Bruyne la marginea careului, iar șutul acestuia la colțul lung nu i-a dat nicio șansă lui Alisson Becker. Plonjonul portarului brazilian a fost inutil.
13′ Autogol Brazilia! Minutul 13 a fost cu ghinion pentru Fernandinho, care a deviat mingea cu cotul în propria poartă, după un corner al belgienilor. Alisson Becker nu a putut să intervină la devierea nefericită a coechipierului său.

Brazilia: 1. Alisson Becker – 22. Fagner, 2. Thiago Silva, 3. Miranda (căpitan), 12. Marcelo – 15. Paulinho, 17. Fernandinho – 19. Willian, 11. Philippe Coutinho, 10. Neymar – 9. Gabriel Jesus. Selecţioner: Tite.
Belgia: 1. Thibaut Courtois – 2. Toby Alderweireld, 4. Vincent Kompany, 5. Jan Vertonghen – 15. Thomas Meunier, 8. Marouane Fellaini, 6. Axel Witsel, 22. Nacer Chadli – 7. Kevin De Bruyne, 9. Romelu Lukaku, 10. Eden Hazard (căpitan). Selecţioner: Roberto Martinez.

Arbitru: Milorad Mazic; arbitri asistenți: Milovan Ristic, Dalibor Djurdjevic (toți din Serbia).
Stadion: Kazan Arena (Kazan).

Sursa foto: fifa.com