CM Rusia 2018. Portugalia – Spania 3-3 / Ce meci, ce încântare! Cristiano Ronaldo e chiar cel mai tare

CM Rusia 2018. Portugalia și Spania și-au onorat cu vârf și îndesat cărțile de vizită și au oferit un meci superb la Soci. Practic, primul meci important al turneului final a făcut o excelentă propagandă fotbalului spectacol! Până la urmă cele două au remizat, scor 3-3, la capătul unui meci în care Cristiano Ronaldo a strălucit, superstarul de la Real Madrid reușind un hat-trick!

Cristiano Ronaldo a intrat în istorie

Cristiano Ronaldo, 33 de ani, a devenit al patrulea jucător din istorie care înscrie la 4 Campionate Mondiale consecutive, după reușitele de azi în fața Spaniei.

Primii trei jucători care au realizat această performanță sunt brazilianul Pele (1958, 1962, 1966) și nemții Uwe Seeler (1958, 1962, 1966, 1970) și Miroslav Klose (2002, 2006, 2010, 2014).

Cristiano Ronaldo a marcat astăzi dintr-o lovitură de pedeapsă în minutul 4 al partidei cu Spania, după un fault al lui Nacho în interiorul careului tot asupra starului portughez. Apoi a mai înscris o dată pe finalul primei reprize profitând de gafa lui De Gea, și a închis tabela pe final de meci marcând superb din lovitură liberă.

Al treilea cel mai rapid penalty din istoria Cupei Mondiale

Faultul lui Nacho  din debutul meciului a provocat al treilea cel mai rapid penalty din istoria Cupei Mondiale: 1974 – Duel Hoeness / Cruyff secunda 55, 2014 – Thiago Silva / Robben secunda 85, 2018 – Nacho / Ronaldo secunda 134.

Portugalia vs Spania 3-3 (2-1)
Au marcat: Ronaldo 4 pen., 44, 88 / Diego Costa 24, 55, Nacho 58

Echipe de start:

Portugalia: Rui Patricio – Cédric, Pepe, Fonte, Guerreiro – Bernardo Silva, William Carvalho, Moutinho – Bruno Fernandes, Cristiano Ronaldo, Guedes. Antrenor: Fernando Santos

Spania: De Gea – Nacho, Piqué, Ramos, Alba – Busquets, Koke, Iniesta – Silva, Costa, Isco. Antrenor: Fernando Hierro

Arbitru: Gianluca Rocchi (Italia)
Stadion: Olimpic Fișt (Soci)