COPA AMERICA 2015: Calificare cu emotii pentru ARGENTINA in semifinalele competitiei

Selectionata ARGENTINEI s-a calificat in semifinalele turneului de fotbal COPA AMERICA 2015, vineri, pe stadionul Sausalito din Vina del Mar (Chile), dupa ce a invins Columbia la loviturile de departajare, cu scorul de 5-4.

Echipa lui LEO MESSI a dominat categoric partida, insa nu a reusit sa se impuna in cele 90 de minute regulamentare. Eroul meciului de la Vina del Mar a fost columbianul DAVID OSPINA, portarul lui Arsenal avand doua interventii remarcabile in minutul 26, cand a respins sutul lui Sergio AGUERO, iar apoi l-a blocat Lionel Messi.

Argentina avea dupa prima repriza o posesie a mingii de 62,4% si 11 suturi la poarta columbiana. ”Los Cafeteros” au avut prima situatie clara abia in minutul 66, prin James RODRIGUEZ. Argentina a mai avut doua situatii mari in final, prin Nicolas Otamendi (80), dar Ospina s-a impus din nou, pentru ca fundasul Jeison Murillo sa respinga de pe linia portii (88).

La Copa America se trece la executarea loviturilor de departajare imediat dupa incheierea timpului regulamentar, fara a se juca prelungiri. Muriel, Zuniga si Murillo au ratat de la columbieni, in timp ce Biglia si Rojo au irosit penalty-uri de la Argentina. Tevez a fost cel care a marcat golul victoriei Argentinei.

Argentina nu a mai cucerit un titlu Copa America din 1993. In semifinala din 30 iunie, echipa ”Albiceleste” va intalni invingatoarea dintre Brazilia si Paraguay, ultimul sfert de finala, programat sambata.

*sursa foto: digisport.ro