COPA AMERICA 2015: PERU ajunge in semifinale dupa hattrick-ul lui Guerrero

Selectionata statului PERU s-a calificat in semifinalele turneului de fotbal COPA AMERICA 2015, invingand cu scorul de 3-1 reprezentativa BOLIVIEI, gratie unei triple a atacantului Paulo GUERRERO, joi seara, pe Estadio Muncipal German Becker din Temuco (Chile), in fata a 16.800 de spectatori.

Guerrero, golgheterul editiei din 2011 a acestei competitii, a marcat in minutele 19, 22 si 73, golul de onoare al bolivienilor fiind inscris de Marcelo Martins Moreno, care a transformat un penalty in minutul 83.

La bolivieni a jucat din minutul 67 atacantul Ricardo PEDRIEL, fost jucator la Stelei.

Peruanii urmeaza sa intalneasca in semifinala programata luni, la Santiago de Chile, selectionata tarii-gazda, care a reusit miercuri sa elimine detinatoarea trofeului, echipa Uruguayului, in fata careia s-a impus la limita (1-0).

Vineri si sambata sunt programate ultimele doua jocuri din sferturile de finala, Argentina — Columbia si Brazilia — Paraguay.