Corona Brasov – Astra Giurgiu 2-5 (1-4) / Astra merge din victorie in victorie

Astra Giurgiu merge ceas atat in cupele europene, cat si in campionat. Echipa antrenata de tehnicianul Daniel Isaila s-a impus, categoric, pe terenul unei noi promovate, Corona Brasov, ardelenii neavand forta de a se bate de la egal la egal cu Budescu si compania.

Astra Giurgiu a rezolvat rapid meciul de sub Tampa cu Corona Brasov, dupa 33 de minute tabela indicand un 4-0 clar in favoarea “dracilor negri”, Fatai si Budescu reusind cate o “dubla”. Gazdele au dat semne de revenire in finalul primei reprize si la inceputul celei de-a doua, insa totul s-a dovedit a fi un simplu foc de paie.

Cu 25 de minute inaintea finalului gazdele raman in 10 oameni, si De Amorim mai inscrie o data in poarta nefericitului Marc, iar Astra demonstreaza ca anul acesta vrea sa se lupte, din nou, pentru titlul de campioana.

Corona Brasov – Astra Giurgiu 2-5 (1-4)

Min.19: 0-1: Oaspetii deschid scorul dupa ce Fatai inscrie cu un sut plasat din interiorul careului.
Min.28: 0-2: Giurgiuvenii isi maresc diferenta pe tabela gratie capitanului Budescu, acesta transformand penalty-ul obtinut de Morais.
Min. 30: 0-3: Budescu face “dubla” dupa ce transforma impecabil o lovitura libera
Min.33: 0-4: Fatai reuseste sa scape singur cu portarul Marc si indeplineste o formalitate reusind, la randul sau, “dubla”.
Min.42: 1-4: Raphael Stanescu reduce din diferenta dupa ce executa bine o lovitura libera.
Min. 48: 2-4: O noua lovitura libera pentru gazde si Ene inscrie ajutat si de zidul Astrei.
Min. 86: 2-5: De Amorim isi face si el loc pe lista marcatorilor, inscriind cu un sut din interiorul careului advers.

CORONA: Marca – Burlacu, Forika (32 Florin Ilie), Damian, Canon – Stanescu, Olariu – Neacsa (31 Chirciu), Pastor, Oscar Arce – Ene. Antrenor: Nae Manea

ASTRA: Lung jr – Barboianu, Ben Yousef, Muresan, Morais (80 Giurgiu) – Laban, Cristescu – Enache, Budescu, De Amorim – Fatai (41 Ivanovski). Antrenor: Daniel Isaila

Cartonase galbene: Neacsa (28), Forika (29), Damian (36 si 65), Ene (39)

Caronase rosii: Damian (65)

Arbitru: Cristian Balaj (Baia Mare); Asistenti: Ovidiu Artene (Vaslui) si Vladimir Urzica (Piatra-Neamt). Rezerva: Paul Unimatan (Zalau). Observator: Patritiu Abrudan (Cluj)

Stadion: “Tineretului” (Brasov)

Sursa foto: adevarul.ro