Costel Pantilimon a castigat Cupa Ligii Angliei

Costel Pantilimon a fost titular in partida pe care Manchester City a castigat-o, 3-1, cu Sunderland, in finala Cupei Ligii Angliei, castigand astfel trofeul.

Manchester City a invins duminica, in finala Cupei Ligii Angliei pe Sunderland, cu scorul de 3-1, pe stadionul Wembley, portarul roman Costel Pantilimon fiind titular in poarta celor de la “cetatenilor”. Dupa un inceput ezitant pentru City, in care Pantilimon a primit gol, in minutul 10, echipa romanului si-a schimbat complet jocul in partea secunda, iar in minutul 49 Yaya Toure a egalat situatia. Dupa doar doua minute, Nasri ii aducea pe “cetateni” in avantaj, iar dupa ce Pantilimon a intervenitfoarte bine in minutul 72, la reluarea lui Fletcher, Jesus Navas a risipit emotiile cu un gol marcat in minutul 90.

Costel Pantilimon a castigat astfel Cupa Ligii Angliei, al doilea sau trofeu in tricoul lui City dupa Supercupa Angliei, cucerita in 2012.

Sursa foto: sport.ro