ACS Poli Timisoara – Gaz Metan Medias 2-1 (1-0) / Poli ramane neinvinsa dupa trei etape

ACS Poli si Gaz Metan Medias s-au intalnit, in premiera, intr-un meci contand pentru etapa a treia a Ligii I. Cele doua combatante se aflau, inaintea partidei de pe malul Begai in situatii diametral opuse.

ACS Poli a avut un inceput excelent, banatenii acumuland patru puncte dupa intalnirile cu Dinamo si CFR Cluj, in timp ce “gazarii” nu reusisera sa bifeze niciun punct in primele doua etape, pierzand in fata altor doua nou promovate.

Asa cum era de asteptat, elevii lui Vali Velcea au dominat primele 45 de minute, insa au reusit sa inscrie cand toata lumea astepta pauza. S.Szekely, golgheterul la zi al timisorenilor a reusit sa marcheze ajungand la patru reusite in primele trei etape, atacantul inscriind in fiecare etapa de pana acum.

Jocul s-a animat pe “Dan Paltinisanu” in repriza a doua, mai ales centralului bucurestean Marius Avram, baiatul fostului sef al CCA impartind cartonase galbene si rosii cu o usurinta care ne-a facut sa ne intrebam daca o fi jucat la pariuri pe numarul acestora.

Oaspetii reusesc sa egaleze cu un sfert de ora inaintea finalului, Buzean reusind un veritabil golazzo, apoi Marovic este eliminat dupa ce a vazut doua cartonase galbene in cinci minute si finalul parea a fi unul extrem de complicat pentru gazde.

Noroc cu Szabolcs Szekely care a reusit “dubla” in ciuda faptului ca amfitrionii evoluau in inferioritate. Cu acest gol, Szekely ajunge la cota 5 si il egaleaza pe Budescu de la Astra Giurgiu in clasamentul golgheterilor din Liga I.

Se pare ca ACS Poli se afla in zodia cartonaselor, etapa trecuta la Cluj, timisorenii disputand un meci cu CFR in care s-au aratat 16 cartonase de ambele culori, astazi fiind foarte aproape de a atinge acelasi numar. Marius Avram a aratat 13 cartonase.

Poli castiga in 10 oameni si ramane neinvinsa in acest debut de campionat.

ACS POLI TIMISOARA – GAZ METAN MEDIAS 2-1 (1-0)

Min.43: 1-0: Gazdele reusesc sa deschida scorul dupa ce Nanu ii paseaza ideal lui S. Szekely, iar acesta din urma il executa pe Plesca.
Min.74: 1-1: Buzean reuseste sa restabileasca egalitatea gratie unei executii incredibile.
Min:81: 2-1: S. Szekely reuseste sa inscrie si reuseste “dubla” a doua etapa consecutiv.

ACS POLI TIMISOARA: Nuno Claro – Nohai, Scutaru, Seroni, Marovic – Barbut, Ov. Petre (68 Poparadu), Trandu, Nicola (37 Fl. Nanu) – Boldea (76 Popovici), S. Szekely. Antrenor: Valentin Velcea

GAZ METAN MEDIAS: Plesca – Zaharia, Markovic, Muth, Buzean – Al. Muntean, Todea, Bawab (61 Llulaku), Tahar, C.Petre (77 Susu) – Vitinho. Antrenor: Cristi Dulca

CARTONASE GALBENE: Ov. Petre (19), Seroni (40), Scutaru (55), Nanu (59), Nohai (66), Marovic (71 si 76), Poparadu (83) / Bawab (35), Al. Muntean (39), Markovic (67), Llulaku (82)
CARTONASE ROSII: Marovic (76)
ARBITRU: Marius Avram (Bucuresti). Asistenti: Istvan Nagy (Cluj) si Iulian Radu (Bucuresti). Rezerva: Dorian Miclosina (Resita). Observator: Gheorghe Moise (Bucuresti)
STADION: “Dan Paltinisanu” (Timisoara)

Sursa foto: sporttim.ro