FC BRASOV – STEAUA 1-2 (1-1) / Ros-albastrii au reusit sa castige trei puncte in dauna “stegarilor”

FC Brasov si Steaua Bucuresti s-au intalnit in ultimul meci disputat, duminica, in etapa a 12-a a Ligii I. Ros-albastrii au revenit pe arena „Tineretului” din urbea de sub Tampa, acolo unde echipa din Ghencea bifa ultima infrangere de pe teren advers in urma cu aproape un an.

Meciul a inceput excelent, pentru ambele formatii, echipa campioana reusind sa inscrie in minutul doi dupa o actiune rapida de contraatac a elevilor tehnicianului Laurentiu Reghecampf, grecul Pantelis Kapetanos marcand dupa o centrare venita de la Tanase.

Steaua a condus doar opt minute, Cristi Ionescu transformand impecabil o lovitura libera si reusind sa restabileasca egalitatea pe tabela de marcaj. In continuare, „stegarii” au reusit sa faca fata, cu brio, adversarului mai bine cotat, in timp ce Steaua a mai periclitat o singura data poarta aparata de Mutu, acesta din urma avand un reflex foarte bun la sutul expediat de Gardos de la 20 de metri.

Repriza secunda incepe bine pentru oaspeti, iar Gardos se revanseaza la scurt timp dupa reluare (47), fundasul central al Stelei deviind mingea in plasa dupa un sut expediat de Tanase. La faza imediat urmatoare, Kapetanos nu reuseste sa il invinga pe Mutu din situatie unu la unu. Dupa primirea golului doi brasovenii nu au mai avut reactia din prima repriza, jucatorii ardeleni platind tribut efortului fizic sustinut depus, din belsug, in primele 45 de minute.

Nici Steaua nu s-a mai apropiat periculos de poarta “stegarilor”, in ciuda faptului ca Reghecampf a aruncat in teren doi dintre titularii de drept care au inceput partida de sub Tampa pe banca de rezeverve, Popa si Stanciu. Pana la urma, Steaua reuseste sa se impuna pe un teren unde elevii lui Laurentiu Reghecampf au avut, mai tot timpul probleme. Gruparea din Ghencea isi securizeaza astfel pozitia de lider al clasamentului unde s-a instalat de cateva etape bune in ciuda faptului ca are doua meciuri mai putin disputate.

FC BRASOV – STEAUA BUCURESTI 1-2 (1-1)

MARCATORI: Ionescu (10) / Kapetanos (2), Gardos (47)

FC BRASOV:  Mutu – Straut, Machado, Oltean, Cr. Ionescu – Madeira (54 Paun), Mateiu – I. Popa (54 Fonseca), Aganovic, Surdu – Buga (76 Andrei Cristea). Antrenor: Alexandru Pelici

STEAUA BUCURESTI:  Tatarusanu – Varela, Szukala, Gardos – Prepelita, Bourceanu, Filip (55 Neagu), Parvulescu (59 Adi Popa) – Tatu (67 Stanciu), Kapetanos, Tanase. Antrenor: Laurentiu Reghecampf

STADION: „Tineretului” (Brasov)
ARBITRU: Alexandru Tudor (Bucuresti); Asistenti: Aurel Onita (Constanta) si Istvan Nagy (Cluj); Rezerva: Eduard Ionita (Constanta)
CARTONASE GALBENE: Aganovic, Madeira, Ionescu, Mateiu, Oltean / Filip, Parvulescu, Tanase, Stanciu, Tatarusanu

Sursa foto: b365.ro