CM de handbal Serbia 2013: ROMANIA – CEHIA 29-23 (14-7). Romania castiga fara emotii si se califica in optimi. Jucam pentru calificarea in sferturi contra Poloniei !

Nationala de handbal feminin a Romaniei s-a calificat in optimile de finala ale Campionatului Mondial din Serbia dupa ce a castigat ultimul meci din grupa D, scor 29-23, impotriva Cehiei.

Echipa nationala de handbal feminin a Romaniei a castigat vineri ultimul meci disputat in grupele Campionatului Mondial din Serbia, 29-23 in fata Cehie, calificandu-se in optimile de finala ale competitiei de pe pozitia secunda a grupei.Elevele lui Gheorghe Tadici au pierdut un singur meci in grupa D, de la Noci Sad, cu Germania, inving insa Tunisia, Australia, Ungaria si Cehia.

Partida contra Cehiei a debutat la fel ca si cu Germania si Ungaria cu un joc slab al fetelor noastre, acestea fiind dominate de adversar si conduse cu 3-1 dupa 10 minute. A urmat insa o revenire excelenta din partea tricolorelor, care si-au demonstrat forta. Pana in minutul 16, fetele lui Tadici aveau deja 7-3, iar tensiunea din lotul nostru se domolise, scrie ziare.com. Romania a continuat sa domine prima parte, iar avantajul a crescut de la un minut la altul. Pana la urma, scorul la pauza a fost 14-7, dupa o prestatie excelenta a Cristinei Neagu.

Startul partii secunde a fost fulminant pentru Romania, cu cinci goluri marcate fara sa primim niciunul. Cehoaicele au cerut imediat time-out si au punctat apoi de sapte ori la rand fara sa primeasca gol, sperand la o revenire spectaculoasa dupa ce se apropiasera la doar patru goluri. Ne-am revenit insa in ultima parte a jocului, iar scorul final, 29-23 reflecta un joc bun al nationalei Romaniei, dar in care au existat moemnte de relaxare in care am permis Cehiei sa isi faca jocul.

Dupa acest rezultat, Romania termina pe locul secund in Grupa D, cu 8 puncte in cinci meciuri, si este calificata in optimile de finala, unde va intalni, duminica, Polonia.

Sursa foto: gsp.ro