CM de handbal Serbia 2013: ROMANIA – GERMANIA 23-26 (12-13) / Am dat de greu in primul meci mai dificil

Romania a fost invinsa astazi de Germania, 23-26, in cel de-al treilea meci din grupa D a Campionatului Mondial de handbal feminin din Serbia.

Echipa nationala de handbal feminin a Romaniei a pierdut partida contra Germaniei, scor 26-23, in grupa D a Campionatului Mondial din Serbia, in cea de-a treia etapa a fazei grupelor. Elevele lui Gheorghe Tadici au fost invinse in principal din cauza lipsei de concentrare in faza ofensiva din debutul celor doua reprize, acesta revenind clar Germaniei.

Nemtoaicele au condus inca din startul jocului, avand constant un avantaj linistitor de trei goluri, diferenta fiind chiar si de cinci goluri in minutul 17, atunci cand tabela arata 10-5. Dupa eliminarea lui Nadgornaja, fetele noastre au dat senzatia ca pot sa revina in joc, iar in minutul 25 scorul devenea 11-10 pentru Germania, Romania reducand diferenta la doar un gol. Diferenta de un gol s-a mentinut si la pauza, 13-12 in favoarea nemtoaicelor, iar fetele lui Tadici priveau increzatoare spre partea a doua.

Un inceput insa la fel de slab de repriza ca si in primele 30 de minute a facut insa ca tabela sa arate in minutul 43 scorul de 20-14 in favoarea Germaniei. A urmat un moment de revenire al fetelor noastre care cu sapte minute inainte de final au reusit sa reduca la doar doua goluri diferenta, insa experienta si pragmatismul nemtoaicelor si-a spus cuvantul in cele din urma, rezultatul final fiind 26-23.

Pentru Romania, care a ratat sase din cele zece lovituri de la sapte metri de care a beneficiat, au marcat: Nechita – 6 goluri, Neagu (4), Perianu (3), Marin (3), Ciuciulete (3), Bradeanu (2), Ardean-Elisei (1) si Manea (1).

Dupa acest rezultat, Romania pierde sefia grupei D si se pregateste de un meci la fel de dificil, joi de la ora 20:15, impotriva Ungariei.

Sursa foto: gsp.ro