CM de handbal Serbia 2013: ROMANIA – POLONIA 29-31 (17-13) / Polonia ne bareaza drumul spre sferturi si spunem adio Mondialului

Nationala feminina de handbal a Romaniei a fost invinsa duminica seara de reprezentativa Poloniei, scor 29-31, in optimiele Campionatului Mondial din Serbia, fiind astfel eliminata din competitie.

Echipa nationala de handbal a Romaniei a pierdut duminica seara partida disputata in optimile Campionatului Mondial din Serbia, contra Poloniei, 29-31, fiind eliminata de la turneul final. Fetele noastre nu au inceput prea inspirat jocul, fiind conduse cu 2-0 si 3-1, defensiva gafand in dese randuri la debut. Elevele lui Tadici si-au revenit insa pe parcursul reprizei intai si au inceput sa marcheze gol dupa gol, astfel incat au intrat la pauza cu un avantaj linistitor, 17-13.

Repriza secunda a debutat tot cu Romania la timona, fetele noastre reusind sa conduca in minutul 35 cu cinci goluri. Chiar daca polonezele au dat un semnal ca pot sa reintre in joc, apropiindu-se in minutul 43 la doar doua goluri, Bradeanu si Neagu au inscris, refacand diferenta de patru goluri. Am avut, astfel, in minutul 47 patru goluri avantaj si eram in atac. Am irosit insa sansa sa ne distantam la cinci goluri si a inceput cosmarul. Polonia a inceput usor-usor sa recupereze din handicap, iar in minutul 54 a egalat scorul pe tabela de  marcaj. Elevele lui Tadici s-au pierdut cu firea si au mai luat inca trei goluri si totul era ca si pierdut. Practic, am fost 11 minute in care nu am reusit sa inscriem, in timp ce polonezele au punctat in acest interval de sapte ori. Ultimele trei minute nu au insemnat altceva decat aparare om la om la Cristina Neagu, ratari ale celorlalte romance si, la final, un trist 31-29 in favoarea Poloniei, care produce surpriza si ne elimina de la acest Campionat Mondial.

Romania este eliminata de la Campionatul Mondial de handbal din Serbia la fel ca si de la editia din 2011, in faza optimilor de finala.

Sursa foto: gsp.ro