CM de handbal Serbia 2013: ROMANIA – UNGARIA 21-17 (8-10) / Victorie mare pentru fetele noastre. Avem sanse mari la primul loc in grupa !

Nationala feminina de handbal a Romaniei a castigat, scor 21-17 (8-10), intalnirea disputata joi impotriva Ungariei, in etapa a patra a grupei D a Campionatului Mondial din Serbia.

Romania a obtinut astazi o victorie senzationala, 21-17, in fata Ungariei, la Campionatul Mondial de handbal din Serbia. Echipa nationala de handbal feminin a Romaniei a reusit o repriza secunda fantastica, reusind sa intoarca soarta partidei dupa ce la pauza elevele lui Gheorghe Tadici erau conduse cu 10-8.

Romania a suferit in prima repriza din cauza neconcentrarii din faza ofensiva, acolo unde am ratat de trei ori de pe semicerc si o data de la sapte metri, in timp ce Ungaria a punctat de patru ori din lovitura de penalitate. Mai mult, fetele noastre au avut parte si de trei eliminari, fata de nici una de partea adversarelor.

In partea secunda, nationala Romaniei a schimbat treptat registrul si, dupa un inceput ezitant, in care doar apararea a functionat cum trebuie, am reusit sa ne facem jocul si in atac. Am preluat conducerea in minutul 47, iar de atunci nu am mai scapat fraiele meciului.

La final, ne-am impus cu 4 goluri diferenta, exact cat aveam nevoie pentru a ne face calculele cat mai bine in vederea ocuparii locului intai in grupa. Acum, trebuie sa invingem vineri seara Cehia, iar Ungaria sa bata la o diferenta de doar trei su patru goluri Ungaria si vom merge in optimi de pe prima pozitie in grupa.

Sursa foto: gsp.ro