CUPA CONFEDERATIILOR RUSIA 2017: PORTUGALIA v MEXIC 2-1 dp / Lusitanii au castigat FINALA MICA

Nationala de fotbal a Portugaliei s-a impus in fata reprezentativei Mexicului, scor 2-1 dupa prelungiri, castigand astfel finala mica de la Cupa Confederatiilor, desfasurata la Moscova. Mexicanii au condus cu 1-0 datorita unui autogol, iar Pepe a marcat in minutul 90+1 si a trimis partida in prelungiri. Adrien Silva a inscris golul victoriei din al doilea penalty de care au beneficiat portughezii.

Au marcat Pepe ’90+1 si Adrien Silva ‘104 (penalti) pentru Portugalia, respectiv Neto ’54 (autogol) pentru Mexic. Portughezul Andre Silva a ratat un penalti in minutul 17.

Cele doua echipe au terminat meciul in 10 oameni, ambii jucatori fiind eliminati pentru cumul de cartonase. In minutul 106, de la portughezi a fost eliminat Nelson Semedo, iar din echipa Mexicului a fost eliminat Raul Jimenez, in minutul 112.

Echipele de start:

Portugalia: Rui Patricio – Semedo, Pepe, Neto, Eliseu – Martins, Moutinho, Pereira, Pizzi – Andre Silva, Nani.

Mexic: Ochoa – Layun, Moreno, Araunjo, Reyes – Herrera, Marquez, Cuadrado – Vela, Peralta, Chicharito Hernandez.

Finala mare a Cupei Confederatiilor se disputa intre Chile – Germania si este programata la ora 21.00, la Sankt Petersburg.

Sursa foto: sport