Cupa Confederatiilor / Show de zile mari la Pernambuco

Cel mai frumos meci de pana acum de la aceasta editie a Cupei Confederatiilor a fost, fara nici o urma de indoiala, cel dintre Italia si Japonia, incheiat cu victoria europenilor, cu scorul de 4-3.

Italia si Japonia au oferit un spectacol de gala, noaptea trecuta, cand cele doua s-au intalnit intr-un meci contand pentru faza a doua a grupelor de la Cupa Confederatiilor din Brazilia.

Partida dintre italieni si japonezi a fost una incredibila, cu rasturnari spectaculoase de situatie, cu lovituri de pedeapsa, cu sapte goluri si alte patru bare. Japonia a inceput mai bine si dupa o jumatate de ora conducea cu 2-0 (Honda-11 m si Kagawa), italienii reducand din diferenta pana la pauza, gratie lui De Rossi (41). Europenii au mai avut si o bara in prelungirile primei reprize.

La reluare autogolul lui Uchida o readuce pe Italia in joc, elevii lui Cesare Prandelli reusind sa treaca in avantaj pe tabela in minutul 52, cand Balotelli a transformat o lovitura de pedeapsa. Okazaki egaleaza in minul 69, Japonia trimite de doua ori mingea in bara, apoi Giovinco loveste decisiv cu patru minute inaintea finalului. Meciul se incheie, nu inainte ca japonezii sa mai loveasca, pentru a treia oara, bara portii aparate de Buffon, mingea intrand si in poarta, dar golul a fost anulat pentru o pozitie de ofsaid reactivata.

Intr-un final si cu emotii mari, Italia se califica in semifinale, iar Japonia paraseste cu capul sus Cupa Confederatiilor.

Sursa foto: Facebook