Cupa Confederatiilor / Spania si-a respectat statutul, Tahiti cea mai buna incasatoare din istorie

In aceasta seara au avut loc ultimele doua partide din Grupa B a Cupei Confederatiilor. Spania, deja calificata in semifinale, a intalnit nationala Nigeriei, africanii avand doar sanse teoretice a mai prinde penultimul act al competitiei, in timp ce in meciul dintre Uruguay si Tahiti singura necunoscuta era scorul final.

Spania – Nigeria si Uruguay – Tahiti au fost cele doua partide care au incheiat grupa B a Cupei Confederatiilor din Brazilia. In ciuda faptului ca erau deja calificati in penultimul act al competitiei, spaniolii si-au respectat statutul de favoriti si au jucat cu prima echipa in fata Nigeriei. Astfel, campioana europeana si mondiala s-a impus cu scorul de 3-0, marcatorii numindu-se Jordi Alba (3 si 88) si Fernando Torres (62).

In cealalta intalnire, Uruguay a inscris de ori de cate ori li s-a oferit ocazia in poarta amatorilor insulari, dupa primele 45 de minute scorul indicat 4-0 in favoarea sud-americanilor, iar la final 8-0. O intalnire in care nervii au cedat in repriza secunda, Scotti si Ludivion fiind eliminati. Pentru Uruguay au inscris: Hernandez (2, 24, si 45+1, 67-pen), Perez (27), Lodeiro (61), Luis Suarez (82 si 90).

Din grupa B s-au calificat in semifinale Spania si Uruguay, pe 26 si 27 iunie la Cupa Confederatiilor urmand sa avem doua semifinale de vis, Spania v Italia si Brazilia v Uruguay, finala urmand sa aiba loc duminica viitoare, pe 30 iunie.

Nationala statului Tahiti a devenit, oficial, cea mai “buna” incasatoare din istoria Cupei Confederatiilor, insularii “reusind” sa primeasca nu mai putin de 24 de goluri in cele trei partide disputate la aceasta competitie.

Sursa foto: bc.co.uk