CUPA DAVIS: MARIUS COPIL a CASTIGAT al doilea meci al zilei; Romania CONDUCE Israelul cu 2-0

Tenismanul MARIUS COPIL l-a invins pe Dudi Sela cu 6-7 (3), 7-6 (3), 6-4, 6-2, vineri seara, in Sala Transilvania din Sibiu, in primul tur al CUPEI DAVIS, Grupa I valorica a zonei Europa-Africa.

In urma punctului adus de MARIUS COPIL, echipa Romaniei CONDUCE Israelul cu 2-0 dupa prima zi a intalnirii.

Primul meci de simplu fusese castigat de ADRIAN UNGUR, cu 7-5, 6-3, 6-0 in fata lui Bar Tzuf Botzer.

In setul inaugural, Copil (24 ani), numarul 168 mondial, si Sela (29 ani, 108 ATP), prima racheta a oaspetilor, au mers cap la cap, fiecare facandu-si serviciul, pentru ca in tiebreak Sela sa se impuna cu 7-3.

Setul al doilea a avut o desfasurare similara, cu exceptia unui break reusit de fiecare jucator (consecutiv, pentru 2-1 si 2-2), dupa care s-a ajuns din nou in tiebreak, iar de data aceasta Copil s-a impus cu 7-3, egaland situatia, 1-1.

Mansa a treia a meciului a fost echilibrata, de asemenea, chiar daca Sela a avut nevoie de ingrijiri medicale la scorul de 2-1 pentru Copil. Romanul a avut doua mingi de break la 4-3, nu le-a fructificat, dar a reusit acest lucru la 5-4 si a castigat setul cu 6-4, preluand conducerea.

Setul al patrulea a fost controlat de la un capat la altul de aradeanul Copil, care s-a desprins rapid la 3-0, apoi a condus cu 5-1 si a incheiat meciul cu 6-2.

Intre Copil si Sela situatia era egala, 1-1, la meciurile directe, dupa ce israelianul a invins cu 6-4, 6-2 in optimile turneului challenger de la Atena, in 2011, iar Copil (24 ani, 168 ATP) s-a revansat la Quimper (Franta), in 2013, in semifinale, cu 6-3, 6-4.

Perechea Florin Mergea – Horia Tecau poate aduce, sambata (de la ora 15,00), punctul decisiv in aceasta intalnire, in meciul de dublu cu Jonathan Erlich – Edan Leshem, insa e posibil ca israelienii sa schimbe echipa si alaturi de experimentatul Erlich sa joace din nou Dudi Sela.

Duminica sunt programate ultimele meciuri de simplu, Ungur — Sela si Copil — Bar Tzuf Botzer.

Echipa care va castiga intalnirea va accede in turul al doilea din Grupa I, Zona Europa-Africa, iar echipa care va pierde va merge la barajul turului 1 al Grupei I, adversara fiind in ambele cazuri una dintre reprezentativele Sloveniei sau Slovaciei.

Sursa foto: specialarad.ro