CUPA DAVIS: ROMANIA – SLOVACIA 1-1, dupa prima zi a partidei

ROMANIA si SLOVACIA se afla la egalitate dupa PRIMA ZI A CONFRUNTARII, scor 1-1, contand pentru calificarea in play-off-ul GRUPEI MONDIALE a CUPEI DAVIS, relateaza Gazeta Sporturilor.

MARIUS COPIL, locul 180 ATP, a cistigat confruntarea cu NORBERT GOMBOS, locul 126, scor 7-6(5), 6-7(6), 6-4, 7-6(10). Acesta a avut nevoie de aproape patru ore pentru a-l invinge pe Gombos. In setul patru, acesta a revenit de la 2-5 la game-uri si de la acelasi scor in tie-break, salvand mai multe mingi de set.

ADRIAN UNGUR, locul 199 ATP, a fost invins in trei seturi de MARTIN KLIZAN, locul 38, scor 4-6, 2-6, 0-6.

Simbata, de la ora 15:00, se va disputa partida de dublu FLORIN MERGEA/HORIA TECAU – ANDREJ MARTIN/IGOR ZELENAY. Echipele pentru acest meci de dublu pot fi insa schimbate cu o ora inainte de meci.

Echipa castigatoare se va califica in PLAYOFF-UL PENTRU GRUPA MONDIALA, in timp ce invinsa va juca in turul I din Grupa I a Zonei Euro-Africana.