CUPA DAVIS: ROMANIA – SLOVENIA 4-1 / MARIUS COPIL l-a invins pe TOMISLAV TERNAR

Tenismanul aradean Marius Copil l-a invins pe Tomislav Ternar cu 6-3, 6-3, duminica, in Sala Sporturilor ”Victoria” din Arad, si a parafat victoria echipei Romaniei in fata Sloveniei cu scorul de 4-1, in primul tur al Cupei Davis, in Grupa I valorica a zonei Europa-Africa, informeaza Agerpres.

Copil (25 ani, 202 ATP) a trecut fara probleme de Ternar (25 ani, 639 ATP), in doar 65 de minute de joc.

Echipa Romaniei s-a calificat in turul al doilea, unde va intalni echipa Spaniei, tot pe teren propriu, probabil in Sala Polivalenta din Cluj-Napoca, in perioada 15-17 iulie.

In primul meci de simplu de vineri, Marius Copil (25 ani, 202 ATP) l-a invins pe Blaz Rola (25 ani, 160 ATP) cu 7-5, 6-3, 7-6 (5), iar in al doilea, Adrian Ungur (31 ani, 193 ATP) a dispus de Grega Zemlja (29 ani, 181 ATP) cu 4-6, 4-6, 6-3, 7-6 (3), 6-4.

Sambata, perechea Florin Mergea/Horia Tecau a trecut de cuplul Blaz Rola/Grega Zemlja cu 6-3, 7-6 (5), 7-6 (3).

Duminica, Blaz Rola l-a invins pe Adrian Ungur cu 6-3, 6-4, iar Copil s-a impus in fata lui Tomislav Ternar cu 6-3, 6-3.

Sursa foto: fanatik