CUPA LIGII: CSMS IASI-CFR CLUJ 4-2 (2-2) / Moldovenii se califica in sferturi

CSMS IASI a invins duminica, 4-2, pe CFR CLUJ in optimile CUPEI LIGII, calificandu-se astfel in sferturile competitiei reluate de LPF anul acesta.

CSMS IASI, echipa nou promovata in LIGA I, a deposit duminica intr-o maniera clara pe CFR CLUJ, 4-2, in optimile Cupei Ligii, obtinand calificarea in sferturile competitiei. Liviu Mihai a deschis scorul in minutul 5, iar Mihalache a majorat diferenta gazdelor in minutul 13. Clujenii au revenit insa in joc pana la pauza si au egalat la 2 gratie reusitelor lui Christian si Paun din minutele 37 si 44.

Palimaru si Olah au adus victoria echipei lui Marius Lacatus cu golurile din minutele 58 si 81, eliminand-o pe CFR, care joi va juca in EUROPA LEAGUE, din competitie.

Pana acum, in optimile de finala ale Cupei Ligii, s-au inregistrat urmatoarele rezultate:

Viitorul – FC Botosani 8-6 (dupa penaltiuri)

FC Brasov – Astra 1-4

Otelul – Ceahlaul 3-2 (dupa penaltiuri)

Rapid – Steaua 1-2

CSMS Iasi – CFR Cluj 4-2 (Liviu Mihai 5′, Mihalache 13′, Palimaru 59′, Olah 80′ / Provencio 37′, Paun 43′)

Echipele de start:

CSMS Iasi: Caparco – Mitici, Plamada, Mihalache, Voicu – Bosoi, Olah, Dulee Johnson, Cretu – L. Mihai, Palimaru

CFR Cluj: Vatca – Burca, Ene, Jaime, Pop  – Paun, Christian Da Silva, Veres – Codorean, Provencio, Talea