CUPA LIGII: RAPID-STEAUA 1-2(1-1) / KESERU o duce pe STEAUA in sferturile de finala

CUPA LIGII 2014. RAPID si STEAUA s-au intalnit pentru prima oara dupa o pauza de 15 luni, in optimile de finala ale CUPEI LIGII, ros-albastri reusind sa se impuna la limita, scor 2-1, la capatul unui meci la care au asistat aproximativ 3000 suporteri, in majoritate ai gazdelor, care au infurntat cu stoicism ploaia cazuta pe parcursul celei de-a doua reprize.

STEAUA s-a impus in fata rivalei bucurestene RAPID la limita, in ciuda faptul;ui ca a dominat copios partida din Giulesti. Pentru echipa antrenata de COSTEL CALGA a reusit o dubla Claudiu Keseru, atacantul ros-albastrilor, ratand alte 2-3 ocazii de a-si trece in cont un hattrick.

Pentru giulesteni a punctat Selagea, care a reusit egalarea in minutul 24.

Meciul a fost unul disputat, chiar daca tehnicianul echipei din Ghencea a folosit o echipa din care au lipsit mai multi titulari.

Astfel, Steaua a obtinut o calificare meritata in sferturile de finala ale CUPEI LIGII, o competitie reluata dupa o lunga pauza si menita sa incarce si mai mult calendarul competitional al fotbalului romanesc. Pana la aceasta ora, s-au mai calificat in aceasta faza a competitiei Astra Giurgiu, Viitorul Constanta si Otelul Galati.

RAPID-STEAUA 1-2 (1-1)

Marcatori: Selagea (24) / Keseru (8, 49)

Rapid (4-2-3-1): Draghia – Tinc, Iacob, Lung, M.Stoica – Paun, Sandulescu – Al.Coman, Pancu, Selagea- Ciolacu

Steaua (4-2-3-1): Cojocaru – Pham, Aldea, Filip, Tosca – Neagu, N. Stanciu – Gradinaru, Valceanu, Pirvulescu – Keseru

Stadion: Valentin Stanescu ( Bucuresti)

Spectatori: 3 000

Arbitri: Adrian Cojocaru – Marius Marchidan, George Neacsu.