CUPA ROMANIEI: CFR CLUJ castiga trofeul dupa loviturile de departajare

CFR CLUJ a castigat editia a 78-a a Cupei Romaniei la fotbal, marti seara, pe Arena Nationala din Capitala, dupa ce a invins-o pe Dinamo Bucuresti cu scorul de 7-6 (2-2, 5-4) dupa loviturile de departajare.

Gruparea pregatita de Antonio Conceicao s-a impus dramatic, dupa ce mijlocasul Dorin Rotariu a ratat ultima lovitura de pedeapsa a dinamovistilor, iar Juan Carlos a marcat la ultima executie. Baietii lui Mircea Rednic au inceput in forta si au reusit sa deschida scorul inca din minutul 23, dupa un penalti acordat ca urmare a unui fault comis de Andrei Muresan asupra lui Gnohere. Varful lui DNAMO a fost si cel care a pus mingea la punctul cu var, de unde a marcat pentru 1-0.

CFR CLUJ a incercat sa dea o replica dupa primirea golului, dar DINAMO a mai punctat o data, in minutul 35, prin Bicfalvi, cu o lovitura de cap.  Ardelenii au revenit insa mult mai montati de la vestiare, iar la trei minute dupa pauza Juan Carlos a punctat superb, cu un sut la care Cerniauskas nu a avut reactie.

Minutul 62 a adus o alta mare sansa pentru CFR CLUJ, insa sutul lui Camora din lovitura libera a izbit transversala. Ardelenii s-au aruncat in atac pe final, iar Cristian Lopez a reusit sa duca meciul in prelungiri cu un gol superb, marcat cu capul, in minutul 89.

DINAMO a fost mai periculoasa in prelungiri, avand si o bara prin Vali Lazar, insa finala s-a decis in cele din urma la loviturile de departajare. Aici, singurul jucator din cei zece executanti ce au ratat a fost Dorin Rotariu, al carui sut a fost aparat de Traian Marc.

CFR CLUJ are acum 4 trofee ale CUPEI ROMANIEI, dupa cele cucerite in 2008, 2009 si 2010. De partea cealalta, DINAMO ramane cu 13 Cupei ale Romaniei in palmares (10 finale pierdute): 1964, 1968, 1982, 1984, 1986, 1988, 1990, 2000, 2001, 2003, 2004, 2005, 2012.

DNAMO-CFR a fost a 16-a finala a CUPEI ROMANIEI care a intrat în prelungiri. Fiecare dintre cele doua echipe a mai ajuns o data in istorie in aceasta postura, de a avea nevoie de prelungiri in ultimul act al competitiei, fiecare castigand trofeul.