CUPA ROMANIEI: CSU CRAIOVA s-a CALIFICAT in SEMIFINALE eliminand DINAMO in inferioritate si dupa loviturile de departajare

CS U Craiova s-a calificat in semifinalele Cupei Romaniei dupa ce a trecut cu mari emotii de Dinamo in sferturi. Oltenii s-au impus la Severin cu scorul de 6-5 dupa executarea loviturilor de la 11 metri, scorul fiind 0-0 dupa 120 de minute de joc.

Dupa foarte multi ani, Capitala nu are nicio reprezentanta in careul de asi al CUPEI ROMANIEI. In urma rezultatelor inregistrate in sferturile de finala un singur lucru este cert in acest sezon: trofeul CUPEI ROMANIEI nu va ajunge la Bucuresti. Pana acum in semifinale s-au calificat Poli Timisoara, FC Voluntari, CSU Craiova in timp ce ultiima echipa se va alege, diseara, dintre Viitorul si Astra Giurgiu.

Juvetii au inceput bine partida, insa Dinamo, cu Nedelcearu si Petre printre rezerve la cateva zile dupa betia de la nationala de tineret, a scapat fara gol primit. Apoi dinamovistii au amenintat, la randul lor, poarta aparata de Calancea. In partea secunda, oltenii au ramas in inferioritate numerica dupa ce nervosul Alexandru Baluta a vazut doua cartonase galbene in decurs de 4 minute, insa jocul a ramas unul spectaculos, cu ocazii bune la cele doua porti, Dinamo nereusind sa profite de omul in plus, iar oltenii ramanand cu impresia artistica.

Arbitrul Ovidiu Hategan a fost aspru contestat de jucatorii si fanii formatiei din Banie, lui imputandu-i-se doua penaltiuri neacordate. Dupa 0-0 la finalul celor 90 de minute s-a intrat in prelungiri, acolo unde, de asemenea, cele doua echipe nu au reusit sa inscrie.

S-a ajuns la loteria penaltiurilor, acolo unde au ratat, in ordine, Patrick Petre pentru Dinamo, Screciu pentru Craiova si, in fine, Danu Spataru pentru Dinamo. De notat este si faptul ca la olteni portarul Calancea a executat a cincea lovitura de la 11 metri.

CSU CRAIOVA – DINAMO BUCURESTI 6-5 dld (0-0, 0-0)

CS U Craiova: Calancea – Dimitrov, Kelic, Popov, Briceag – Zlatinski, Screciu, Bancu – A. Ivan (cpt), Jazvic, Baluta. Antrenor: Gheorghe Multescu

Rezerve: Mingote – Mateiu, Gustavo, Markovic, Mazarache, Dumitras, Bucurica.

DINAMO BUCURESTI: Cerniauskas – Romera Navarro, M. Popescu, Dielna, St. Filip (cpt) – D. Nistor, Busuladzic, Mahlangu – Hanca, Rivaldinho, Bumba. Antrenor: Cosmin Contra

Rezerve: I. Popescu – Nedelcearu, D. Popa, M. Oliva, P. Petre, Spataru, I. Serban.

Sursa foto: prosport.ro