CUPA ROMANIEI: Petrolul si Dinamo s-au calificat in semifinale

Petrolul Ploiesti si Dinamo Bucuresti s-au calificat miercuri seara in semifinalele Cupei Romaniei Timisoreana dupa ce au trecut cu 4-2, dupa prelungiri, de FC Vaslui, respectiv Pandurii Targiu Jiu, 1-0.

Petrolul Ploiesti s-a calificat intr-un mod dramatic in semifinalele Cupei Romaniei dupa ce a invins cu mari emotii, dupa prelungiri, FC Vaslui, cu scorul de 4-2. Petrolul Ploiesti, echipa care detine trofeul Cupa Romaniei, a fost condusa de FC Vaslui de doua ori, desi a jucat pe teren propriu, reusind sa egaleze la doi si sa trimita meciul in prelungiri abia in cel de-al treilea minut al prelungirilor. FC Vaslui a deschis scorul in minutul 27, prin Celeban, Petrolul reusind egalarea zece minute mai tarziu, prin Fernandez. In minutul 70, acelasi Celeban a reluat in plasa portii Petrolului centrarea lui Sanmartean si a dus scorul la 2-1. Ploiestenii s-au aruncat insa in atac cu toate liniile in cautarea egalarii, iar golul izbavitor a venit in prelungirile meciului, atunci cand Hoban a trimis partida in prelungiri. Pe fondul caderii psihice a oaspetilor, Petrolul a marcat de doua ori, prin Geraldo Alves si Romario, reusind sa se califice, dupa 120 de minute in semifinalele Cupei Romaniei si sa continue astfel lupta de aparare a trofeului.

In al doilea meci al serii, Dinamo a intalnit pe teren propriu, pe stadionul din Stefan cel Mare, Pandurii Targu Jiu, formatia pregatita de Flavius stoican reusind sa acceada in careul de asi a competitiei la capatul unui meci disputat, in care s-a impus la limita, cu 1-0. Unicul gol al partidei a fost marcat in partea secunda a jocului, in minutul 58, de Dragos Grigore. Fundasul golgheter al lui Dinamo a inscris dintr-un penalty acordat in urma unui hent al lui Mamele. Dupa marcarea golului, jucatorii lui Dinamo nu au mai contat in ofensiva decat prin cateva contra-atacuti, preferand sa conserve avantajul minim de pe tabela pe fondul dominarii Pandurilor care au trecut pe langa egalare si sansa de a trimite meciul in prelungiri de mai multe ori in ultimele minute ale disputei.

Marti, Astra Giurgiu a obtinut si ea calificarea in semifinalele Cupei dupa ce a invins, scor 3-0, pe terenul celor de la FC Viitorul, iar ultima echipa calificata in semifinale urmeaza sa fie stabilita joi seara, in Ghencea, unde Steaua intalneste Otelul Galati.

Sursa foto: sport.ro