Cupa Romaniei: Viitorul – Astra 0-3. Liderul Ligii 1 s-a calificat in semifinale

Astra Giurgiu merge ceas in cupa Romaniei, la fel cum o face si in campionat. Giurgiuvenii au castigat clar, cu 3-0, intalnirea cu Viitorul din sferturile de finala ale competitiei knock-out.

Partida s-a jucat la Chiajna, stadionul pe care evolueaza “acasa” echipa lui Hagi in acest sezon.

Budescu  a deschis scorul in minutul 32 cu un sut de la 20 de metri, balonul fiind usor deviat de Putanu. Trei minute mai tarziu, Cristescu a majorat avantajul oaspetilor cu un sut superb, din afara careului.

Viitorul a incercat sa inscrie golul care o putea readuce in ecuatia calificarii, si pe fondul unei retrageri deliberate a Astrei. Pustii lui Hagi nu au gasit, insa, drumul spre poarta, irosind cu seninatate ocazii importante.

Pe contraatac, francezul Yoda a punctat pentru 3-0 in finalul meciului (89).  La ultima faza a partidei echipa lui Hagi a ramas in 10, Mitrea fiind eliminat.

Astra Giurgiu devine, dupa acest succes, prima echipa calificata in semifinalele actualei editii a cupei Romaniei.

Sursa foto: gsp.ro