Dinamo – Ceahlaul 1-1 (1-1) / “Cainii rosii” n-au reusit sa treaca de plaiesii lui Miriuta

Dinamo Bucuresti si Ceahlaul Piatra-Neamt au incheiat la egalitate, scor 1-1, partida disputata in etapa a 10-a a Ligii I. Meciul a fost gazduit de arena traditionala a “cainilor rosii” ale carei tribune au fost populate, mai mult sau mai putin surprinzator, tinand cont si de numele adversarului, de aproximativ 8.000 de suporteri alb-rosii.

Prezenta numeroasa a publicului dinamovist la un meci al favoritilor a fost strans legata de comemorarea lui Catalin Haldan – Unicul Capitan, cel de la a carui trecere in nefiinta s-au scurs 13 ani. Din pacate pentru ei, comemorarea unuia dintre cei mai iubiti fotbalisti care au imbracat tricoul ros-alba a fost stricata de elevii lui Flavius Stoican, care nu au reusit sa treaca de ambitioasa echipa moldava, Ceahlaul Piatra Neamt.

Scorul final a fost stabilit inca de la pauza dupa ce Thicot reusise sa inscrie in debutul meciului, pentru ca Golubovic sa inchida tabela, cu trei minute inaintea intrarii la cabine, cu o executie spectaculoasa din lovitura libera. In rest, partea secunda a insemnat o zbatere in van a celor doi tehnicieni pe banca si a celor 22 de fotbalisti pe teren, cei care au iesit cei mai castigati fiind echipierii gruparii de langa Pietricica.

Pentru Flavius Stoican acest meci a reprezentat si primul semiesec din postura de antrenor principal al echipei Dinamo, dupa cele doua succese obtinute in Cupa si campionat, cu Sanatatea Cluj, respectiv Otelul Galati.

Sursa foto: prosport.ro