DINAMO s-a calificat in sferturile CUPEI ROMANIEI

Dinamo Bucuresti s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Romaniei la fotbal, dupa ce a invins pe Pandurii Targu Jiu cu scorul de 3-2 (1-2), miercuri seara, la Drobeta-Turnu Severin, gratie unui gol inscris in ultimul minut de joc, informeaza Agerpres.

Oaspetii au deschis scorul prin Ionut Nedelcearu (8), dar Pandurii a egalat cinci minute mai tarziu, prin Ioan Hora (13). ”Gazdele” au intrat in avantaj la pauza, in urma autogolului lui Ionut Nedelcearu (31), dupa o minge respinsa de portarul Iustin Popescu. Dinamo a restabilit egalitatea imediat dupa pauza, cand Dorin Rotariu (51) a marcat din apropiere. In ultimul minut de joc (90), croatul Aljosa Vojnovic a marcat golul victoriei lui Dinamo, la capatul unui carambol in careul gorjenilor, la o lovitura libera.

A fost al treilea duel dintre cele doua echipe in acest sezon competitional, dupa ce in campionat a fost egalitate, 2-2, tot la Drobeta-Turnu Severin, iar in optimile Cupei Ligii Adeplast s-a impus tot Dinamo, cu 2-0, tot la Drobeta-Turnu Severin.

In sferturile de finala ale competitiei s-au mai calificat Astra Giurgiu, CSMS Iasi, ACS Poli Timisoara, ASA Tg. Mures si CFR Cluj.

Pandurii Targu Jiu — Dinamo Bucuresti 2-3 (2-1), Stadion Municipal — Drobeta-Turnu Severin
Au marcat: Ioan Hora (13), Ionut Nedelcearu (31, autogol), respectiv Ionut Nedelcearu (8), Dorin Rotariu (51), Aljosa Vojnovic (90).
Arbitru: Ovidiu Hategan (Arad); arbitri asistenti: Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava), Vasile Marinescu (Bucuresti); arbitru de rezerva: Adrian Illyes (Ploiesti)
Observatori: Marian Salomir (Cluj-Napoca) — CCA, Aurel Ionescu (Bucuresti) — FRF

Sursa foto: fanatik