Dnepr – Pandurii 4-1. Infrangere scontata, atat putem!

Pandurii Targu Jiu raman cu un singur punct dupa 5 meciuri disputate in grupele Europa League. Trupa lui Pustai s-a zbatut mult in Ucraina, insa nu a putut provoca surpriza. Dnepr a castigat cu 4-1 si a dat senzatia ca nu a turat motoarele la maxim!

In prima repriza, raportul marilor ocazii a fost zdrobitor in favoarea gazdelor: 8-1! In aceste conditii scorul de 1-0 a fost posibil doar datorita interventiilor excelente ale lui Mingote. Trei dintre oportunitatile ratate de gazde i-au partinut lui Zozulya (17,23,36). Totusi, atacantul lui Dnepr si-a spalat pacatele la reusita lui Kalinic, cu o pasa excelenta.(12)

In partea secunda, tot gazdele au fortat mai mult ofensiva. Dupa ratarea imensa a lui Kobakhidze(48), Zozulya nu a mai gresit: a profitat de iesirea gresita la ofsaid a defensivei noastre si a punctat pentru 2-0(56).

Cand poate nu mai speram, Adrovic a scos lovitura de la 11, dupa tinerea lui Svatok, iar Eric a inscris de la punctul cu var fara probleme.(70)

A fost doar un simplu foc de paie. Pandurii nu au dat nicio clipa senzatia ca pot scoate un egal, desi dominarea teritoriala a romanilor a durat vreo 7 minute.

Cu ocaziile au fost, insa, tot cei de la Dnepr. Cosmarul Zozulya a deviat periculos spre poarta, Mingote a respins cu greu.(85)

In ultimele 5 minute, defensiva noastra nu a mai functionat deloc, motiv pentru care ucraineeni au mai punctat de 2 ori prin Shakov(86) si Kravcenko(89).

S-a terminat 4-1 pentru echipa lui Juande Ramos, care se va lupta pentru locul 1 in grupa cu Fiorentina, pe terenul acesteia. Pandurii isi vor incheia prima lor aventura europeana la Cluj in fata celor de la Pacos.

Sursa foto: digisport.ro