EURO 2016, GRUPA D: SPANIA – CEHIA 1-0 (0-0) / Furia Roja a castigat cu chiu cu vai pe final

SPANIA a debutat cu o victorie chinuita la EURO 2016. Formatia lui Vicente del Bosque a castigat, scor 1-0, in fata CEHIEI, intr-un meci din grupa D, dupa un joc sters in care s-a impus cu trei minute inaintea fluierului de final.

Cu un singur varf veritabil, Alvaro Morata (un gol in campania de calificare), SPANIA a suferit din plin in ofensiva in fata CEHIEI, formatia cu cea mai slaba defensiva din preliminarii (14 goluri primite).

Jocul de pase a functionat ca intotdeauna, insa ritmul a fost ceva mai scazut. Iar in momentele in care mingea ajungea intr-o situatie periculoasa in careu, Morata irosea sanse uriase.

In schimb, la cealalta poarta, CEHIA s-a apropiat prima data periculos abia in minutul 65, cand Fabregas a intervenit spectaculos pentru a salva un gol ca si facut. Pe final de meci, SPANIA a continuat sa domine teritorial, dar ibericii au aratat o lipsa de idei teribila in ofensiva. Salvarea a venit de la catalanul Pique (FOTO), care a punctat cu capul in minutul 87 pentru o victorie ce devenise nesperata. In prelungiri, De Gea a boxat sutul puternic al unui ceh si totul s-a incheiat cu bine pentru Furia Roja.