EURO HANDBAL SUEDIA 2016: ROMANIA invinge GREU CEHIA, scor 30-28, si este la un pas de SEMIFINALE

Echipa nationala de handbal feminin a ROMANIEI a intalnit, marti dupa amiaza, reprezentativa CEHIEI, intr-un meci contand pentru Grupa Principala II a Campionatului European din Suedia. Asa cum ne-am obisnuit, in meciurile cu importanta, a trebuit sa stam cu sufletul la gura in fata unui adversar, CEHIA, extrem de bataios si artagos care s-a luptat pentru fiecare minge. Intr-un final, ROMANIA s-a impus cu scorul de 30-28 si este la 60 de minute de semifinalele Campionatului European. Maine, ROMANIA va intalni DANEMARCA cu incepere de la ora 19.30.

Cu o defensiva fragila, incompatibila cu telul ROMANIEI – obtinerea unei medalii -, nationala lui Martin Ambros a punctat mai ales datorita sclipirilor Cristinei Neagu, care nu a fost menajata de cuplul de antrenori. Interul stanga a jucat 24 de minute si a inscris de sase ori din 10 incercari. Spaniolul a inceput meciul cu Paula Ungureanu in poarta, dar goalkeeperul nationalei nu a fost protejata de un bloc defensiv compact. Paula a reusit un procentaj de doar 22 la suta, 4 parade din 18 aruncari spre poarta. O prima repriza buna a facut, mai ales in plan ofensiv, Crina Pintea, jucatoarea lansata de Gheorghe Tadici reusind patru goluri din patru aruncari spre poarta.

In repriza secunda emotiile au crescut, mai ales spre final cand fetele noastre dadeau impresia ca nu mai pot tine pasul cu mult mai slab cotatele jucatoare din CEHIA. Din fericire, tricolorele au revenit superb pe final, cand jucatoare precum Udristioiu, Zamfir sau Oana Manea au iesit la rampa. Nu trebuie omisa nici prestatia buna a Denisei Dedu care a sporit forta defensiva dupa ce a intrat in poarta in locul veteranei Paula Ungureanu. Am profitat si de faptul ca in ultimul minut CEHIA a avut doua jucatoare eliminate, intr-un moment in care mai aveam doar un gol avantaj. Pintea a inscris ultimul gol si, intr-un final, elevele lui Martin Ambros s-au impus cu doua goluri diferenta, 30-28, si viseaza cu ochii deschisi la semifinalele Europenelor.

ROMANIA v CEHIA 30-28 (17-14)
MARCATOARE pentru ROMANIA: Neagu (10), Iuganu (1), Udristoiu (2), Geiger (2), Pintea (6), Laslo (1), Zamfirescu (3), Manea (2), Zamfir (2), Chiper (1)

Norvegia – Cehia

Primele doua clasate se vor califica in semifinalele competitiei din Suedia. Semifinalele si meciul pentru locurile 5-6 vor avea loc pe 16 decembrie, iar finalele pe 18 decembrie.

Sursa foto: prosport.ro