EUROPA LEAGUE: ASTRA – SLOVAN 3-0: Tripla lui FATAI apropie vicecampioana de play-off

ASTRA GIURGIU a facut un pas urias pentru calificarea in play-off-ul EUROPA LEAGUE. Vicecampionii s-au impus cu 3-0 in fata cehilor de la Slovan Liberec. Vedeta FATAI  a reusit golurile echipei antrenate de Daniel Isaila.

ASTRA  a inceput in forta partida, astfel ca in minutul 4 conducea deja cu 1-0. Fatai a patuns superb in careu si a catapultat balonul la vinclu. Pana la pauza, tot giurgiuvenii au fost vioara intai. FATAI  a ratat dubla in pozitie de 1 la 1 cu portarul advers(20).

In partea secunda, elevii lui Isaila au apasat pe acceleratie, insa ghinionul si apararea superaglomerata a cehilor i-a oprit din drumul spre golul cu numarul 2. Asta pana in minutul  74, cand Fatai s-a trezit norocos cu mingea la picior, a driblat portarul si a inscris simplu.

Nigerianul si-a desavarsit seara perfecta cu 9 minute inainte de final cand a stabilit scorul final: ASTRA-SLOVAN 3-0.

Echipele de start:

ASTRA: Lung – Pliatsikas, Gaman, Ben Youssef, J. Morais – Laban, Yahaya – G. Enache, Budescu, De Amorim – Fatai

Rezerve: Coman, Takayuki, Al. Ionita, Oros, M. Cristescu, Bukari, L. Rus

SLOVAN: Hrosso – Coufal, Karisik, Rajnoch, Fleisman – Sackey – Pavelka, Sural, Dubek, Delarge – Luckassen

Rezerve: Kolaf, Frydek, Hamulak, Mudra, Obrocnik, Pimpara, Kolar

Sursa foto: gsp.ro