EUROPA LEAGUE. ASTRA – WEST HAM. SCOR 2-1. Calificare EXTRAORDINARA pentru giurgiuveni

ASTRA GIURGIU a invins WEST HAM UNITED, scor 2-1, si s-a calificat in play-off-ul EUROPA LEAGUE, dupa ce in tur scorul a fost 2-2, relateaza Gazeta Sporturilor.

Meciul a inceput cum nu se poate mai prost pentru echipa lui Sumudica. In minutul 2, LANZINI marca cu un sut de la 18 metri, iar englezii erau in avantaj.

Astra a avut o reactie de echipa mare si a intors rezultatul pina la pauza, prin CONSTANTIN BUDESCU. Capitanul Astrei a egalat in minutul 31, cu o superexecutie de la 20 de metri. Patru minute mai tirziu, Budescu a stabilit scorul final, dupa o actiune superba a lui DE AMORIM. Mijlocasul a patruns foarte bine pe partea dreapta si a trimis mingea in mijlocul careului, de unde Budescu marcheaza cu un sut plasat cu latul.

In a doua parte a meciului, Astra a jucat foarte bine din punct de vedere tactic. Giurgiuvenii au controlat jocul si i-au impiedicat pe englezii sa puna pericol si sa aiba ocazii.

Astra merge pentru al doilea an consecutiv in play-off-ul Europa League, iar maine isi va afla adversara.